Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Posiedzenie RB ONZ ws. Egiptu na wniosek Francji i W. Brytanii

0
Podziel się:

Francja, W. Brytania i Australia zaapelowały wspólnie o pilne zwołanie
posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie wydarzeń w Egipcie. Według źródeł dyplomatycznych
odbędzie się ono jeszcze w czwartek. Wcześniej z takim apelem wystąpił premier Turcji.

Francja, W. Brytania i Australia zaapelowały wspólnie o pilne zwołanie posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie wydarzeń w Egipcie. Według źródeł dyplomatycznych odbędzie się ono jeszcze w czwartek. Wcześniej z takim apelem wystąpił premier Turcji.

Nadzwyczajne spotkanie RB ONZ, w formie konsultacji za drzwiami zamkniętymi, odbędzie w Nowym Jorku w czwartek po południu (czasu lokalnego) - poinformował anonimowy dyplomata.

Dyplomata zastrzegł, że nie należy oczekiwać, iż Rada opublikuje jakąś deklarację po spotkaniu przy drzwiach zamkniętych.

W czwartek rano premier Turcji Recep Tayyip Erdogan zaapelował o pilne zwołanie posiedzenia RB ONZ w sprawie wydarzeń w Egipcie.

"Ci, którzy zachowują milczenie w obliczu tej masakry są jej winni na równi z tymi, którzy ją przeprowadzili. Rada Bezpieczeństwa ONZ musi się szybko zebrać, by przedyskutować sytuację w Egipcie" - powiedział Erdogan na konferencji prasowej w Ankarze.

Egipskie siły bezpieczeństwa zlikwidowały w środę w Kairze dwa obozy zwolenników obalonego 3 lipca przez wojsko islamistycznego prezydenta Mohammeda Mursiego, którzy od 40 dni prowadzili protesty siedzące domagając się jego powrotu do władzy. Podczas tej operacji oraz wywołanych przez nią starć w całym kraju zginęło blisko 600 osób.

Turcja okazała się w ostatnich tygodniach najbardziej radykalnym krytykiem odsunięcia przez armię od władzy Mursiego, które Ankara określa jako "zamach stanu nie do zaakceptowania" - pisze Reuters. (PAP)

fit/ ro/

14390240 14390423 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)