Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Posłowie chcą skuteczniej karać urzędy za bezczynność

0
Podziel się

Sądy mogłyby szybciej nakładać grzywny za opieszałość.

Posłowie chcą skuteczniej karać urzędy za bezczynność
(Pryzmat/Dreamstime)
bEgppkdh

Możliwość nałożenia przez Wojewódzki Sąd Administracyjny do 20 tys. zł grzywny za bezczynność organów administracji zakłada projekt nowelizacji ustawy o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Omawiała go sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

Celem zgłoszonego przez komisję projektu jest przeciwdziałanie przewlekłości postępowań administracyjnych._ - Obecnie, gdy urząd przekracza termin na wydanie zezwolenia czy innej decyzji administracyjnej, można wnieść skargę do organu wyższej instancji, a dopiero potem do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Sąd nie może jednak nałożyć na organ administracji grzywny, lecz jedynie zobowiązać do przestrzegania ustawowych terminów _ - powiedziała PAP Hanna Zdanowska z PO.

Możliwość nałożenia grzywny istnieje dopiero w przypadku, gdy - mimo decyzji sądu - organ administracji nadal nie wywiązuje się z ustawowych terminów.

bEgppkdj

Jeżeli projekt przeszedłby drogę legislacyjną w Sejmie i wszedł w życie, sąd przy rozpatrywaniu skargi na przewlekłość działania organów administracji, miałby możliwość nałożenia grzywny wcześniej niż dotychczas.

ZOBACZ TAKŻE:

bEgppkdK
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)