Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Posłowie chcą ujawnienia okoliczności śmierci gen. Sikorskiego

0
Podziel się:

Posłowie - członkowie Zespołu Miłośników Historii
są autorami projektu rezolucji, w której Sejm zwraca się do rządu,
aby wystąpił do władz brytyjskich o ujawnienie okoliczności
śmierci gen. Władysława Sikorskiego. Marszałek Sejmu przekazał
projekt do MSZ dla zaopiniowania.

Posłowie - członkowie Zespołu Miłośników Historii są autorami projektu rezolucji, w której Sejm zwraca się do rządu, aby wystąpił do władz brytyjskich o ujawnienie okoliczności śmierci gen. Władysława Sikorskiego. Marszałek Sejmu przekazał projekt do MSZ dla zaopiniowania.

"Sejm RR wzywa Rząd RP do wystąpienia na drodze dyplomatycznej do Rządu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej o jak najszybsze odtajnienie i udostępnienie wszelkich dokumentów i materiałów dotyczących okoliczności śmierci byłego Prezesa Rady Ministrów gen. Władysława Sikorskiego" - czytamy w projekcie rezolucji.

"Skoro strona polska domaga się od innych państw, np. od Rosji, odtajnienie wszelkich materiałów dotyczących zbrodni katyńskiej, to nie ma najmniejszych powodów, dla których w tym konkretnym przypadku dla Brytyjczyków moglibyśmy robić wyjątek" - powiedział w środę na konferencji prasowej szef Zespołu Zbigniew Girzyński (PiS).

Jak podkreślił, śmierć gen. Sikorskiego do dzisiaj wywołuje wielkie emocje i poruszenie wśród opinii publicznej. Przykładem tego są różnego rodzaju pojawiające się inicjatywy zmierzające do wyjaśnienia okoliczności śmierci premiera polskiego rządu. Zdaniem Girzyńskiego, złożony w ostatnim czasie wniosek Towarzystwa Miłośników Historii, dotyczący ekshumacji zwłok gen. Sikorskiego, jest wnioskiem jak najbardziej słusznym, gdyż "ma na celu odsłonięcia pewnych tajemnic związanych z tą śmiercią".

"O wiele łatwiej będzie nam odsłonić tajemnicę śmierci gen. Sikorskiego, jeżeli nie tylko zbadamy szczątki, ale przede wszystkim poznamy dokumentację na ten temat, która do dzisiaj jest przechowywana w archiwum Wielkiej Brytanii" - dodał.

Zdaniem sekretarza Parlamentarnego Zespołu Miłośników Historii Stanisława Pięty (PiS), przyszedł czas, aby przerwać panującą przez lata zmowę milczenia. "Najgorsza prawda jest lepsza niż milczenie, bo milczenie oznacza brak szacunku dla narodu, który ma swój niebagatelny wkład w wolność Europy" - mówił podczas konferencji.

Jego zdaniem niezrozumiała jest ciągle przedłużająca się klauzula tajności dokumentów przechowywanych w archiwum brytyjskim. "To nie służy polityce Wielkiej Brytanii nie tylko w Polsce, ale także w całej Europie, gdyż sprawa śmierci gen. Sikorskiego kładzie się cieniem na polityce brytyjskiej do dnia dzisiejszego" - dodał.

Sikorski był m.in. współzałożycielem Związku Walki Czynnej w 1908 r. Odegrał ważną rolę w walkach o odzyskanie niepodległości przez Polskę w 1918 r. W okresie międzywojennym należał do konkurentów obozu politycznego marszałka Józefa Piłsudskiego.

Funkcję premiera i ministra spraw wojskowych RP powierzono mu 30 września 1939 r. w Paryżu. W listopadzie tego samego roku objął stanowisko naczelnego wodza. Zginął w katastrofie lotniczej w Gibraltarze 4 lipca 1943 r. Został pochowany na cmentarzu polskich lotników w Newark, w Wielkiej Brytanii. 17 września 1993 r. jego prochy przeniesiono na Wawel. (PAP)

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)