Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Posłowie chcą ustanowić Dzień Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti

0
Podziel się:

Posłowie Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych zaproponowali
ustanowienie 2 sierpnia Dniem Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti.

Posłowie Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych zaproponowali ustanowienie 2 sierpnia Dniem Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti.

"W hołdzie Romom i Sinti, ofiarom nazistowskiego ludobójstwa, Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ustanawia dzień 2 sierpnia Dniem Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti" - brzmi tekst projektu uchwały, który został skierowany do marszałka Sejmu.

Pomysł ustanowienia 2 sierpnia Dniem Pamięci to inicjatywa Zespołu ds. Romskich Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Projekt uchwały skierowała do komisji pełnomocnik rządu ds. równego traktowania Elżbieta Radziszewska.

W tym roku 2 sierpnia przypadnie 67. rocznica likwidacji tzw. rodzinnego obozu cygańskiego(Zigeunerfamilienlager) w niemieckim obozie zagłady Auschwitz II - Birkenau. W nocy z 2 na 3 sierpnia 1944 roku zgładzono w komorze gazowej prawie 3 tys. dzieci, kobiet i mężczyzn. Obóz cygański zlikwidowano na rozkaz Reichsfuehrera SS Heinricha Himmlera.

Romowie stanowili pod względem liczebności trzecią, po Żydach i Polakach, grupę deportowanych do Auschwitz. Pierwsi Romowie trafili tam w 1941 roku w wyniku skierowania przez niemiecką jednostkę policji w Katowicach do obozu dziewięciu więźniów, wśród których znajdowało się dwóch polskich Romów.

W grudniu 1942 roku Niemcy wydali zarządzenia nakazujące osadzenie Romów w obozach koncentracyjnych. 26 lutego 1943 roku dotarł pierwszy transport Romów do Auschwitz II - Birkenau, gdzie pod koniec lutego 1943 roku powstał obóz rodzinny dla Romów. Na terenie Zigeunerfamilienlager znajdowały się 32 baraki mieszkalne i 6 sanitarnych.

Między 26 lutego 1943 roku a 21 lipca 1944 w obozie romskim osadzono łącznie 20 967 dzieci, kobiet i mężczyzn. Liczba ta nie obejmuje około 1700 Romów z Białegostoku, których nie objęto ewidencją, ponieważ natychmiast skierowano ich jako podejrzanych o tyfus plamisty do komór gazowych i zgładzono tuż po przywiezieniu do obozu.

Ogółem w Auschwitz więziono około 23 tys. Romów. Życie w tym obozie straciło około 21 tys. Niemcy deportowali do niego Romów z 14 państw. W obozie dziesiątkowały ich choroby i głód. Szczególnie ucierpiały dzieci, na których eksperymentował Josef Mengele.

Jak wynika ze współczesnych szacunków, w wyniku prześladowań i terroru w okresie III Rzeszy śmierć poniosła około połowa populacji Romów, zamieszkującej obszary okupowane przez Niemców.(PAP)

mce/ szf/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)