Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
projekt
16.07.2009 16:03

Posłowie omówili sprawozdania komisji dot. projektu nowelizacji budżetu

O sytuację ZUS, pomoc społeczną i finansowanie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości pytali posłowie przedstawicieli rządu podczas czwartkowego posiedzenia komisji finansów. Omówili też sprawozdania innych komisji dotyczące projektu nowelizacji tegorocznego budżetu.

Podziel się
Dodaj komentarz

O sytuację ZUS, pomoc społeczną i finansowanie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości pytali posłowie przedstawicieli rządu podczas czwartkowego posiedzenia komisji finansów. Omówili też sprawozdania innych komisji dotyczące projektu nowelizacji tegorocznego budżetu.

Maria Zuba (PiS) poinformowała podczas posiedzenia, że komisja polityki społecznej i rodziny pozytywnie zaopiniowała plany cięć budżetowych w projekcie nowelizacji budżetu, choć zaproponowane oszczędności mogą "uderzać" w potrzebujących. "Nieciekawa sytuacja jest w ZUS-ie, a mimo to również tutaj skazano budżet na oszczędności - przyjęto jego zmniejszenie o 555 mln zł" - dodała. Pozytywną opinię o projekcie wyjaśniła zapewnieniami ministrów, że pieniędzy nie zabraknie.

Elżbieta Rafalska (PiS) skrytykowała oszczędności budżetowe w wysokości ponad 3 mld zł w obszarze pomocy społecznej, świadczeń rodzinnych i pracy. "Ograniczenia uderzą w środowiska osób najbardziej potrzebujących. Na przykład zdjęcie 2 mln zł z pomocy doraźnej, ze wsparcia środowisk kombatanckich w sytuacji, w której każdego roku kontrola NIK (Najwyższej Izby Kontroli - PAP) wykazuje niedofinansowania potrzeb. Myślę, że to nieprzyzwoite (...). Budżetu by to nie zbawiło, a im (kombatantom - PAP) niezwykle pomogło" - podkreśliła.

Dodała, że zgodnie z projektem zabranych zostanie też ponad 7 mln zł z wieloletniego programu dożywiania dzieci.

Wiceminister finansów Elżbieta Suchocka-Roguska odpowiadała, że wszystkie oszczędności w budżetach wojewodów zostały zgłoszone przez wojewodów. "Minister finansów nie podejmował żadnej decyzji" - podkreśliła.

Z kolei wiceminister pracy i polityki społecznej Jarosław Duda zapewnił, że skutek cięć budżetowych byłby większy, gdyby rząd nie zaplanował środków m.in. w rezerwie solidarności społecznej. Zapewnił też, że wieloletni program dożywienia dzieci jest szacowany na 500 mln zł, a środków na dożywienie dzieci nie zabraknie.

Antoni Mężydło (PO) podczas czwartkowego posiedzenia poinformował, że komisja gospodarki również pozytywnie zaopiniowała projekt nowelizacji budżetu. Jak dodał, wszystkie oszczędności mają charakter "racjonalizujący wydatki".

Posłowie pytali m.in. o zmniejszenie o 8 mln zł budżetu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Ich zdaniem w czasach kryzysu należy wspierać tą instytucję. Wiceminister gospodarki Grażyna Henclewska odpowiadała, że PARP korzysta też z dotacji rozwojowej i "zadania, które sobie zaplanowała (agencja - PAP), zostaną wykonane".

Również przedstawiciele komisji skarbu poinformowali, że komisja ta pozytywnie zaopiniowała projekt nowelizacji budżetu. Jarosław Stawiarski (PiS) pytał m.in. o to, czy ograniczenie dotacji dla Polskiej Agencji Prasowej na wykonywanie zadań misji publicznej o 1,5 mln zł nie zakłóci działalności agencji.

"Jeśli chodzi o dotację dla Polskiej Agencji Prasowej i ograniczenia 1,5 mln zł to również to były uzgodnienia z Polską Agencją Prasową i nie zakłócą funkcjonowania PAP-u" - odpowiedziała mu wiceminister skarbu Joanna Schmid.

Projekt nowelizacji budżetu na 2009 r. przewiduje wzrost deficytu w br. z 18,18 mld zł do 27,18 mld zł. Tegoroczne wpływy podatkowe będą mniejsze od zakładanych w obowiązującej ustawie o 46,6 mld. Niedobór ten resort finansów chce zrekompensować pieniędzmi z innych źródeł. W efekcie łączne wpływy do budżetu mają być niższe o 30,1 mld zł i wyniosą 272,9 mld zł, a nie ponad 303 mld zł, jak wcześniej planowano. Nowelizacja ma także usankcjonować zaplanowane przez MF cięcia w wydatkach budżetowych na łączną kwotę ponad 21,13 mld zł.

Sejm skierował we wtorek projekt do komisji finansów publicznych. W czwartek na kolejnym posiedzeniu komisja finansów publicznych ma rozpatrzyć opinie komisji "branżowych" oraz przyjęć sprawozdanie.

Na 17 lipca zaplanowano - na posiedzeniu plenarnym Sejmu - drugie czytanie projektu nowelizacji ustawy budżetowej. Tego samego dnia, ewentualnie także następnego, mają być rozpatrywane poprawki zgłoszone podczas drugiego czytania.

Na sobotę 18 lipca zaplanowano w Sejmie głosowanie nad nowelizacją ustawy budżetowej na 2009 r. W poniedziałek 20 lipca ustawa ma zostać przesłana do Senatu - wynika z przyjętego przez sejmową komisję finansów publicznych harmonogramu prac nad nowelizacją. (PAP)

luo/ bos/ gma/

Tagi: projekt, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz