Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Postępowanie wojska grozi wojną domową w Egipcie

0
Podziel się:

Egipska armia wykazała się wielką nieudolnością, rządząc po obaleniu Hosniego Mubaraka w 2011 roku. Obecnie jej działania po odsunięciu od władzy prezydenta Mohammeda Mursiego mogą pogrążyć Egipt.

Postępowanie wojska grozi wojną domową w Egipcie
(AP/Fotolink/East News)

Egipska armia wykazała się wielką nieudolnością, rządząc po obaleniu Hosniego Mubaraka w 2011 roku. Obecnie jej działania po odsunięciu od władzy prezydenta Mohammeda Mursiego mogą pogrążyć Egipt w wojnie domowej - pisze _ New York Times _.

Nowojorski dziennik przypomina w komentarzu redakcyjnym, że w środę egipska prokuratura wydała nakaz aresztowania członków kierownictwa Bractwa Muzułmańskiego, z którego wywodzi się odsunięty 3 lipca od władzy islamistyczny prezydent Mursi. Kierownictwo Bractwa oskarżono o podżeganie do protestów, w których zginęło co najmniej 51 osób, a kilkaset zostało rannych. Nakaz aresztowania w tej sytuacji _ zakrawa na absurd _, ponieważ demonstranci ostali zabici w starciach przez siły bezpieczeństwa, na co dowody ma Amnesty International - zaznacza _ NYT _.

Zdaniem gazety także dekret tymczasowego prezydenta Egiptu Adlego Mansura, wytyczający proces transformacji od nominowanego przez wojsko rządu przejściowego do gabinetu, który powstanie po wyborach, daje _ wiele powodów do niepokoju _. Dekret bowiem jasno stwierdza, że tylko zwierzchnik sił zbrojnych, generał Abd el-Fatah Said es-Sisi ma prawo nadawać uprawnienia rządowi.

Zdaniem ekspertów, na których powołuje się _ NYT _, przedstawiona mapa drogowa zawiera wiele błędów, które armia popełniła już wcześniej, po obaleniu Mubaraka. Plan m.in. _ wyłącza wojskowych spod nadzoru cywilnego i obiecuje stosowanie prawa szariatu _. Ponadto dokument _ został sporządzony w tajemnicy, jego język jest w dużej mierze niejednoznaczny, ignorowane są w nim kwestie takie jak ochrona praw obywatelskich _ - uważa amerykański dziennik.

_ - Wydaje się, że narzucone tempo wprowadzenia zmian do konstytucji, zorganizowania referendum w sprawie tych zmian i rozpisania nowych wyborów jest zbyt duże, by umożliwić zbudowanie konsensusu między różnymi siłami politycznymi Egiptu _. To z kolei może sprawić, że proces transformacji będzie jeszcze mniej demokratyczny i reprezentatywny dla wszystkich Egipcjan niż poprzednie przejście od władzy reżimu Mubaraka do rządu ekipy Mursiego - dodaje gazeta.

Podejrzenia budzi też fakt, że braki w dostawach paliwa i inne problemy, z którymi Egipt borykał się za rządów Mursiego, _ w tajemniczy sposób znikły _ po jego obaleniu - pisze _ NYT _, przypominając, że _ Arabia Saudyjska i inne państwa Zatoki Perskiej, przeciwne Bractwu Muzułmańskiemu i popierające autorytarne porządki, wywierają odczuwalny wpływ na sytuację w Egipcie _, przekazując miliardy dolarów na pomoc niedomagającej egipskiej gospodarce.

Czytaj więcej w Money.pl
Bractwo Muzułmańskie w rządzie Egiptu? Dzień wcześniej Bractwo Muzułmańskie odrzuciło ofertę wejścia do nowego tymczasowego rządu, ponieważ nie paktuje z autorami puczu.
USA wyślą do Egiptu kolejne myśliwce F-16 Kolejne osiem myśliwców F-16 Egipt ma otrzymać od Amerykanów w grudniu.
Mursi bezpieczny i godnie traktowany Egipskie władze wydały nakaz aresztowania 10 członków kierownictwa Bractwa Muzułmańskiego, w tym szefa ugrupowania Mohammeda Badie i jego zastępcy Mahmuda Ezzata.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)