Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Postępowanie ws. szczątków niemieckich żołnierzy z czasów wojny

0
Podziel się

Sosnowiecka prokuratura w środę wszczęła postępowanie ws. zabójstwa jeńców
wojennych; sprawa dotyczy ludzkich kości znalezionych w pobliżu drogi krajowej nr 1 w Sosnowcu.
Wszystko wskazuje, że to szczątki żołnierzy niemieckich, zabitych w 1945 r.

bEglzjqt

Sosnowiecka prokuratura w środę wszczęła postępowanie ws. zabójstwa jeńców wojennych; sprawa dotyczy ludzkich kości znalezionych w pobliżu drogi krajowej nr 1 w Sosnowcu. Wszystko wskazuje, że to szczątki żołnierzy niemieckich, zabitych w 1945 r.

Rzeczniczka sosnowieckiej policji Hanna Michta powiedziała w środę PAP, że odkrycia dokonano na nieużytkach na wysokości ul. Traugutta. Na ludzkie szczątki natknęli się przedstawiciele firmy, prowadzącej tam prace ziemne.

"Najpierw natknięto się na jeden szkielet, później - w miarę jak prace postępowały - okazało się, że w ziemi jest duża ilość kości ludzkich. Dzisiaj na miejscu prace prowadził archeolog, który określił, że szczątki te pochodzą z okresu drugiej wojny światowej" - powiedziała Michta.

bEglzjqv

Według nieoficjalnych informacji ze źródeł zbliżonych do prokuratury, na razie znaleziono szczątki ośmiu żołnierzy armii hitlerowskiej.

Marcin Stolpa z Prokuratury Rejonowej Sosnowiec Południe poinformował PAP, że znalezione szczątki pochodzą z 1945 r. i należą do żołnierzy niemieckich. Taką informację przekazali specjaliści dokonujący na miejscu oględzin. Natknęli się na przedmioty należące do ofiar, m.in. na metalowe elementy umundurowania.

Prok. Stolpa poinformował, że postępowanie dotyczy zabójstwa jeńców wojennych; taka zbrodnia nie przedawnia się.

Prace ziemne zostały przerwane, teren zabezpieczono. W najbliższym czasie zostanie przeprowadzone dokładne przeszukanie okolicy.

bEglzjqB

Kiedy teren zostanie dokładnie przeszukany, znalezione szczątki zostaną przeniesione na miejsce pochówku. Stolpa powiedział, że w tej sprawie skontaktował się już z Fundacją Pamięć, która zajmuje się m.in. opieką nad grobami żołnierzy niemieckich w Polsce.(PAP)

kon/ itm/ mow/

bEglzjqW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)