Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Postulaty sierpniowe na wystawie we Wrocławiu

0
Podziel się:

Wystawę prezentującą 21 postulatów przyjętych w sierpniu 1980 r. przez
Międzyzakładowy Komitet Strajkowy w Stoczni Gdańskiej można od wtorku oglądać na wrocławskim Rynku.

Wystawę prezentującą 21 postulatów przyjętych w sierpniu 1980 r. przez Międzyzakładowy Komitet Strajkowy w Stoczni Gdańskiej można od wtorku oglądać na wrocławskim Rynku.

Wystawę zorganizowano w ramach wrocławskich obchodów 30. rocznicy utworzenia Solidarności. 21 postulatów umieszczono na biało-czerwonym murze, który ustawiono przy wrocławskim Pręgierzu. Obok wypisanych postulatów umieszczono zdjęcia dokumentujące wydarzenia w Stoczni Gdańskiej w 1980 r. Ekspozycji towarzyszy katalog oraz ulotka, na której wypisano 21 postulatów.

Jak podkreślali organizatorzy wystawy z wrocławskiego IPN-u oraz dolnośląskiego Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność", ekspozycja ma przybliżyć przede wszystkim młodym ludziom historię tego, co wydarzyło się 30 lat temu.

Na wernisażu wystawy obecny był m.in. Zenon Pałka, opozycjonista, współpracownik Komitet Obrony Robotników, który przywiózł 21 postulatów z Gdańska do Wrocławia. Pałka, zanim zaangażował się w działalność opozycyjną, był hippisem. "W latach 70. zostałem zwolniony z pracy za drukowanie komunikatów KOR-u na maszynach, które należały do państwowego zakładu" - opowiadał we wrotek dziennikarzom Pałka.

W sierpniu 1980 r. były opozycjonista spędzał wakacje na Wybrzeżu. Kiedy dowiedział się o strajku w Gdańsku wraz z grupą przyjaciół pojechał wesprzeć robotników. "Postulaty przywiozłem do Wrocławia 18 sierpnia, ponieważ wracałem do domu na urodziny mojego dziecka, potem z powrotem pojechałem do Gdańska" - mówił były opozycjonista.

21 postulatów zostało przyjęte przez Międzyzakładowy Komitet Strajkowy w Stoczni Gdańskiej im. Lenina w nocy z 17 na 18 sierpnia 1980 r. W postulatach znalazły się m.in. żądania utworzenia niezależnych od władz związków zawodowych oraz prawa do strajków. Domagano się również przestrzegania zapisanych w Konstytucji PRL swobód i wolności oraz żądano zaniechania represji za przekonania.

Obok postulatów społeczno-politycznych znalazły się również ekonomiczne. Strajkujący stoczniowcy domagali się m.in. skrócenia czasu oczekiwania na mieszkanie oraz obniżenia wieku emerytalnego. 31 sierpnia 1980 podpisano porozumienie, na mocy którego władza zaakceptowała żądania robotników.

W sierpniu 2003 r. oryginalny zapis 21 Postulatów Gdańskich z sierpnia 1980 r. został wpisany przez UNESCO na listę najważniejszych zbiorów archiwalnych świata.

Wystawę będzie można oglądać do 20 września. (PAP)

pdo/ hes/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)