Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Poszukiwany żywy lub martwy. Chce mordowania Amerykanów

0
Podziel się:

Radykalny duchowny islamski umieścił film w internecie.

Poszukiwany żywy lub martwy. Chce mordowania Amerykanów
(Muhammad ud-Deen/CC/Wikipedia)

Urodzony w USA radykalny duchowny jemeński Anwar al-Awlaki umieścił w internecie przesłanie wideo, w którym wzywa do zabijania Amerykanów. Mówi o nich, że są _ z partii diabłów _ i że w związku z tym ich zabijanie nie wymaga specjalnego zezwolenia religijnego.

W 23-minutowym przesłaniu po arabsku, zamieszczonym na portalach islamistów, Awlaki mówi o Amerykanach: _ Albo oni, albo my _. Oskarża też przywódców arabskich i jemeńskich, że są zdeprawowani i twierdzi, że czas już, by kontrolę przejęli _ religijni uczeni _.

_ - Królowie, emirowie i prezydenci nie kwalifikują się obecnie do przewodzenia narodowi ani nawet stadu owiec. Skoro przywódcy są zdeprawowani, obowiązek przewodzenia narodowi mają uczeni _ - obwieszcza Awlaki, ubrany w tradycyjny strój jemeński, ze sztyletem za pasem.

Służby amerykańskie twierdzą, że kazania Awlakiego stały się inspiracją dla wielu radykałów, być może również dla Pakistańczyka, który w tym roku próbował zdetonować bombę w samochodzie na nowojorskim Times Square. Amerykanie wskazują też, że po powrocie do Jemenu w 2006 roku Awlaki został bojownikiem działającej tam Al-Kaidy na Półwyspie Arabskim.

Rząd w Jemenie będzie polował na Awlakiego (CNN, ang.):

Jemeńska prokuratura wydała w sobotę nakaz pojmania Awlakiego _ żywego lub martwego _, jeśli nie stawi się na procesie, w którym jest oskarżony o podżeganie do zabijania cudzoziemców. Wezwany na przesłuchanie nie stawił się w sądzie, więc postanowiono doprowadzić go siłą. Ukrywa się najprawdopodobniej na południu Jemenu.

Urodzony w jemeńskiej rodzinie w amerykańskim stanie Nowy Meksyk Awlaki jest jednym z najbardziej prominentnych anglojęzycznych radykałów islamskich.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)