Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Poważne dowody na łamanie przez Koreę Północną sankcji ONZ

0
Podziel się:

Korea Północna eksportuje technologie nuklearne i balistyczne, a także
korzysta z usług licznych pośredników, fikcyjnych spółek i organizacji przestępczych w celu
obejścia sankcji ONZ - informuje w piątek Associated Press, powołując się na raport ONZ.

Korea Północna eksportuje technologie nuklearne i balistyczne, a także korzysta z usług licznych pośredników, fikcyjnych spółek i organizacji przestępczych w celu obejścia sankcji ONZ - informuje w piątek Associated Press, powołując się na raport ONZ.

Sztab monitorujący wprowadzenie oenzetowskich sankcji wobec Korei Północnej informuje, że jego badania wskazują, iż Phenian jest zaangażowany w "zakazane nuklearne i balistyczne działania w Iranie, Syrii i Birmie". Eksperci wzywają do dalszego zbadania tej podejrzanej aktywności.

47-stronicowy raport, do którego w czwartek wieczorem dotarła AP, i obszerny aneks potwierdzają naruszenia zgłaszane przez państwa członkowskie ONZ. Zaliczają się do nich m.in. cztery przypadki eksportu broni oraz dwa zatrzymania luksusowych towarów - dwóch jachtów i wysokiej klasy sprzętu audio/wideo.

Dyplomaci z Rady Bezpieczeństwa dyskutowali na temat raportu brytyjskich, japońskich, amerykańskich, francuskich, południowokoreańskich, rosyjskich i chińskich ekspertów podczas czwartkowego spotkania za zamkniętymi drzwiami.

W raporcie ze szczegółami opisany został także szeroki wachlarz różnego rodzaju technik, jakie Phenian stosuje, by ominąć sankcje, nałożone przez Radę Bezpieczeństwa ONZ w 2006 i 2009 roku w rekcji na północnokoreańskie próby nuklearne.

Phenian omijał restrykcje ONZ, fałszując listy przewozowe i oznakowanie towarów. Korea Północna "korzystała z usług wielu grup pośredników, fikcyjnych spółek i instytucji finansowych".

Autorzy raportu wezwali do "wzmożonej czujności" i obserwacji zagranicznych portów, przyjmujących północnokoreańskie ładunki oraz do szczegółowego monitorowania samolotów wylatujących z Korei Północnej.

Chociaż żaden kraj nie odnotował w przypadku Korei Płn. importu lub eksportu, związanego z pociskami rakietowymi, czy bronią nuklearną od czasu nałożenia w czerwcu ubiegłego roku drugiej tury sankcji na to państwo, autorzy raportu poinformowali o szacunkach francuskiego i amerykańskiego rządu, raportach Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), a także badaniach i raportach mediów, które wskazują, że Phenian nadal jest zamieszany w tego rodzaju działalność.

Korea Północna "kontynuuje zaopatrywanie pewnych krajów, w tym Iranu i Syrii, w pociski, komponenty i technologie". Ponadto "udzieliła pomocy Syrii w sprawie programu nuklearnego, w tym w projektowaniu i budowie reaktora jądrowego w Dair Alzur".

Syria przesłała MAEA oficjalny list, w którym stanowczo dementuje powyższe oskarżenia, jednak agencja wciąż domaga się pełnego raportu w sprawie działań Damaszku.

Na mocy rezolucji Rady Bezpieczeństwa wszystkie kraje są zobligowane do zdawania raportów z tego, co robią w celu wprowadzenia sankcji. Autorzy raportu poinformowali jednak, że na dzień 30 kwietnia 2010 roku 112 ze 192 członków organizacji takiego dokumentu nie złożyło. Wlicza się w to 51 krajów afrykańskich, 28 azjatyckich i 25 na terenie Ameryki Łacińskiej i Karaibów.

Ustalenia raportu zbiegają się w czasie z poważanym napięciem pomiędzy Koreą Południową a Północną. Powodem pogorszenia relacji na linii Seul - Phenian jest zatopienie w marcu tego roku południowokoreańskiego okrętu podwodnego, o które oskarżany jest reżim Kim Dzong Ila. W incydencie zginęło 46 marynarzy.

Międzynarodowe śledztwo w tej sprawie dowiodło, że za zatonięcie okrętu odpowiedzialna jest Korea Północna. Rada Bezpieczeństwa czeka obecnie na decyzję Seulu, który ma zdecydować, jakich sankcji wobec Phenianu będzie się domagać. (PAP)

łr/ ro/

6322772

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)