Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Powiat gołdapski na Mazurach uznany za zagrożony afrykańskim pomorem świń

0
Podziel się:

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Gołdapi (Warmińsko-Mazurskie) wydał
rozporządzenie ustalające obszar tego powiatu za zagrożony wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń.
Ma to związek z pojawieniem się tej choroby na Litwie i możliwością przeniesienia jej na terytorium
Polski.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Gołdapi (Warmińsko-Mazurskie) wydał rozporządzenie ustalające obszar tego powiatu za zagrożony wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń. Ma to związek z pojawieniem się tej choroby na Litwie i możliwością przeniesienia jej na terytorium Polski.

Informacja o rozporządzeniu, uznającym obszar powiatu gołdapskiego, jako zagrożonego wystąpieniem choroby ASF, ukazała się w niedzielę na stronie internetowej Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Gołdapi wydał je 31 stycznia, w związku z niedawnym stwierdzeniem dwóch przypadków zachorowań dzików na Litwie, w odległości 70-80 km od polskiej granicy.

Rozporządzenie wprowadza czasowe ograniczenia dotyczące hodowli świń. Zakazuje m.in. targów i wystaw tych zwierząt oraz wnoszenie produktów pochodzących z dzików na teren gospodarstw utrzymujących świnie. Trzoda ma przebywać w zamkniętych budynkach, a pasze muszą być zabezpieczone przed innymi zwierzętami. Przed chlewniami mają też być wyłożone maty dezynfekcyjne.

Powiatowy lekarz weterynarii w Gołdapi Stanisław Karkosiński powiedział PAP, że podległy mu powiat jest pierwszym w woj. warmińsko-mazurskim objętym takim rozporządzeniem. Jak przypomniał, przy gminie Dubeninki - położonej w północno-wschodniej części tego powiatu - stykają się granice polska, rosyjska i litewska.

Już w ub. roku podobne obostrzenia wprowadzili wojewodowie ze wschodniej Polski, co miało związek z wystąpieniem choroby ASF na terenie Białorusi. Przeprowadzane są też systematycznie badania świń w rejonie przygranicznym. Dotychczas wszystkie badania laboratoryjne próbek wykazały wynik ujemny.

Chorobę ASF po raz pierwszy opisano w 1921 r. w Kenii. Do Europy (Portugalii) wirus przywędrował w 1957 r. W Europie Wschodniej choroba ta pojawiła się w 2007 r. Jest ona trudna do zwalczania, bo nie ma na nią szczepionki. ASF nie jest groźna dla ludzi, ale pociąga za sobą duże straty materialne. W Polsce nigdy tej choroby nie było.(PAP)

mbo/ sto/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)
MONEY.PL na skróty

© 2024 WIRTUALNA POLSKA MEDIA S.A.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.