Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Powiat tarnowski uhonorował I. J. Paderewskiego na Ukrainie

0
Podziel się:

Dwie tablice, upamiętniające Ignacego Jana Paderewskiego na Ukrainie,
ufundowały władze powiatu tarnowskiego. Tablice wmurowano w Kuryłówce - miejscowości, w której się
Paderewski urodził, oraz w kościele w Chmielniku, w którym został ochrzczony.

Dwie tablice, upamiętniające Ignacego Jana Paderewskiego na Ukrainie, ufundowały władze powiatu tarnowskiego. Tablice wmurowano w Kuryłówce - miejscowości, w której się Paderewski urodził, oraz w kościele w Chmielniku, w którym został ochrzczony.

"W ten sposób powiat tarnowski uczcił obchodzoną w tym roku 150. rocznicę urodzin Ignacego Jana Paderewskiego" - poinformował w czwartek PAP rzecznik powiatu tarnowskiego Sebastian Fołta. Na terenie powiatu tarnowskiego w Kośnej Dolnej znajduje się dworek, w którym mieszkał I.J. Paderewski, jedyny dom, który po nim ocalał.

W uroczystości, która odbyła się w ubiegłym tygodniu, obok przedstawicieli powiatu tarnowskiego uczestniczyli przedstawiciele władz obwodu winnickiego i rejonu chmielnickiego. Obecny był także konsul generalny RP w Winnicy Krzysztof Świderek, przedstawiciele komitetu obchodów 150-lecia urodzin Paderewskiego z przewodniczącą Związku Polaków w Chmielniku Haliną Brylant, delegacje organizacji polonijnych obwodu winnickiego.

Tablicę wmurowano na ścianie budynku szkoły w Chmielniku. Na tablicy znajdują się napisy w języku polskim i ukraińskim: "Ignacy Jan Paderewski (1860 - 1941) wybitny pianista, kompozytor, mąż stanu, premier rządu Rzeczypospolitej Polskiej, urodzony w Kuryłówce 6 XI 1860 roku. W 150. rocznicę urodzin samorząd województwa małopolskiego i powiatu tarnowskiego".

Podobną tablicę, z dodanym zdaniem: "W tym kościele został ochrzczony", odsłonięto na frontonie kościoła pw. św. Trójcy w Chmielniku. W trakcie uroczystości medalami 150-lecia urodzin Paderewskiego uhonorowani zostali miejscowy proboszcz ksiądz Anatolij Biełous i przewodnicząca Związku Polaków w Chmielniku Halina Brylant.

"Ten dzień jest szczególny, bo w Kuryłówce inaugurujemy obchody Roku Paderewskiego, podczas którego przewidziano wiele spotkań, mających na celu przybliżyć postać tego wielkiego Polaka" - powiedział podczas uroczystości konsul generalny RP w Winnicy Krzysztof Świderek.

"Kuryłówka, podolska ziemia była dla niego najcudowniejszym miejscem na świecie. Dziś jako przedstawiciele dwóch niezależnych państw Polski i Ukrainy, dwóch dobrych sąsiadów, możemy sobie życzyć tak wielkiej miłości do swojej ojczyzny, jaką prezentował Ignacy Jan Paderewski" - powiedział konsul i wyraził nadzieję, że w przyszłości szkoła w Kuryłówce będzie nosić imię Ignacego Jana Paderewskiego.

Jak powiedział wicestarosta tarnowski Mirosław Banach, Kąśna Dolna to nie tylko dwór, ale przede wszystkim instytucja kultury powiatu tarnowskiego, w której bywają najwięksi artyści Europy i świata. "Jesteśmy z tego bardzo dumni. W zeszłym roku nawiązaliśmy współpracę z kalifornijskim miastem Paso Robles, gdzie mieszkał u schyłku swojego życia Paderewski. Jest uważany za najważniejszego obywatela w tej miejscowości. Te trzy miejsca: Kuryłówka, Kąśna Dolna i Paso Robles naznaczył swoim wielkim talentem" - powiedział wicestarosta Mirosław Banach.

W grudniu ub.r. Rada Powiatu Tarnowskiego podjęła uchwałę o obchodach "Roku Ignacego Jana Paderewskiego" dla godnego uczczenia przypadającej w 2010 roku 150. rocznicy urodzin kompozytora. 150. rocznica urodzin I.J.Paderewskiego znalazła się także na tegorocznej liście obchodów UNESCO. (PAP)

hp/ abe/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)