Notowania

powódź
12.01.2011 07:21

Powódź w Australii: najgorsze przed nimi

Szczyt powodzi, według prognoz, ma być jutro.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Wody powodziowe dotarły do Brisbane, trzeciego pod względem wielkości miasta Australii. Pod wodą znajduje się obecnie 20 tys. domów a zagrożonych jest około 2 mln. Szczyt powodzi oczekiwany jest w czwartek. *

Mieszkańców miasta, których liczbę ocenia się na prawie 2 mln,władze wezwały do jego opuszczenia lub schronienia się na wyższych piętrach domów. Zaapelowano też o powstrzymanie się od używania samochodów, oszczędzanie wody pitnej i przygotowanie się na brak dopływu prądu.

fot: PAP/EPA_ fot: PAP/EPA _[ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/najgorsza;od;50;lat;powodz;w;stanie;queensland;w;australii,galeria,4850,0.html)Centrum Brisbane jest całkowicie wyludnione. Prąd wyłączono aby ograniczyć możliwość pożaru w razie krótkiego spięcia. Zorganizowano trzy ośrodki dla najciężej poszkodowanych, które mogą przyjąć około 7 tys. osób.

Płynąca przez miasto Brisbane River wystąpiła z brzegów we wtorek i wciąż przybiera. Zorganizowano trzy ośrodki dla osób poszkodowanych. Według lokalnej gazety _ Brisbane Courier Mail _, woda może zalać blisko 40 tys. posesji.

Fala powodziowa w położonym na zachód od Brisbane mieście Ipswitch, liczącym 15 tys. mieszkańców, ma osiągnąć w ciągu najbliższych godzin poziom 22 metrów a sytuacja w mieście określana jest jako _ całkowity chaos _.

Premier stanu Qeensland Anna Bligh poinformowała, że liczba potwierdzonych ofiar śmiertelnych w najbardziej dotkniętym przez kataklizm rejonie Lockyer Valley wynosi 10, ale ponad 90 osób uważanych jest za zaginione. Dodała, ze bilans ofiar będzie bez wątpienia wyższy.

_ - Jedyna dobra wiadomością jest to, że przestało padać i mamy wiele zespołów ratowniczych gotowych do akcji. Policja i służby ratownicze będą miały bardzo ciężki dzień _ - powiedziała Bligh.

ZOBACZ RELACJĘ BBC NEWS Z AUSTRALII:

Burmistrz Brisbane Campbell Newman poinformował, że główny zbiornik retencyjny, który dotychczas chronił miasto przed powodzią, jest przepełniony i władze muszą spuścić z niego wodę. Władze obawiają się, że powódź może mieć gorsze skutki niż ta z 1974 roku, kiedy wody Brisbane River zalały tysiące domów i spowodowały śmierć 14 ludzi.

Najgorsza od 50 lat powódź w stanie Queensland na wschodzie Australii przez pewien czas obejmowała obszar wielkości Francji i Niemiec razem wziętych. Straty spowodowane przez powódź, która rozpoczęła się po ulewnych deszczach tuż przed Bożym Narodzeniem mogą osiągnąć 10 mld dolarów. Zniszczone są domy, mosty, linie kolejowe. Poważnie ucierpiał też eksport węgla, którego wydobycie jest jednym z kluczowych sektorów gospodarki w tym stanie.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/84/t127828.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/dramatyczna;powodz;w;australii;kolejne;ofiary,30,0,750878.html) Dramatyczna powódź w Australii. Kolejne ofiary Dziś zginęło kolejnych siedem osób w stanie Queenlands. W tym dwoje dzieci.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/184/t127928.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/traca;100;mln;dolarow;dziennie,58,0,747578.html) Tracą 100 mln dolarów dziennie Powódź w Australii zablokowała 75 procent normalnych działań państwowych kopalni.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/174/t127918.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/surowce/wiadomosci/artykul/powodz;w;australii;winduje;ceny;wegla,169,0,747433.html) Powódź w Australii winduje ceny węgla Kopalnie węgla na zalanych terenach mają powierzchnię większą niż Francja i Niemcy razem wzięte.
Tagi: powódź, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz