Notowania

powódź 2010
09.08.2010 08:33

Powodzianie potrzebują żywności i czystej wody

To obecnie najbardziej paląca potrzeba dla mieszkańców zalanej Bogatyni.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Grzegorz Hawałej)

_ - W tej chwili najbardziej potrzebujemy żywności i wody pitnej i o to prosimy najbardziej _ - powiedział Jerzy Stachyra, zastępca burmistrza w Bogatyni. Do miasta dotarli inspektorzy budowlani, którzy oceniają, które budynki stanowią zagrożenie.

Dodał, że dla niego najważniejsze jest teraz, aby do Bogatyni docierały transporty z pomocą humanitarną, wozy ratunkowe i wojskowe, które m.in. pomagają przy usuwaniu skutków powodzi. Żołnierze mają także ustawić tymczasową przeprawę na rzece, bowiem wszystkie mosty zostały pozrywane.

W niedzielę koło północy Czesi zamknęli dla ruchu osobowego jedyną drogę dojazdową do Bogatyni, bo nawierzchnia jest bardzo podmokła i w każdej chwili może ulec całkowitemu zniszczeniu. Taką decyzję podjął wojewoda czeski obwodu Liberec. Trasą tą mogą poruszać się jedynie pojazdy ratunkowe, wojskowe i z pomocą humanitarną do 3,5 tony. Po polskiej stronie wciąż nie ma dojazdu do Bogatyni, droga wojewódzka nr 352 wciąż znajduje się pod wodą

fot: PAP/Grzegorz Hawaej _ fot: PAP/EPA _[ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/zniszczenia;po;powodzi;w;bogatyni,galeria,4092,0.html)Według Stachyry dla z punktu widzenia mieszkańców to źle, że nie mogą się wydostać z miasta. - _ Niektórzy muszą dzisiaj dojechać do Wrocławia na chemioterapię i są przerażeni, czy uda im się dotrzeć do szpitala _ - mówił zastępca burmistrza.

Na miejscu też pracują inspektorzy budowlani, którzy oceniają stan zalanych budynków.

- _ Około 10 budynków zawaliło się podczas powodzi. Na oko szacuję, że kolejnych kilkadziesiąt zostanie zakwalifikowanych do wyburzenia _ - mówił Stachyra. Jak wskazywał, kwestia budynków jest bardzo ważna, bowiem niektórzy mieszkańcy Bogatyni próbują się dostać do swoich mieszkań, mimo iż widać gołym okiem, że konstrukcja została naruszona i dom może runąć w każdej chwili.

Rząd obiecuje zasiłki dla powodzian

Także dziś pieniądze na zasiłki celowe do 6 tys. zł. dla osób poszkodowanych w powodzi będą mogły być przekazane na konta poszkodowanych gmin. Wcześniej MSWiA informowało, żepremier Donald Tusk zalecił, aby mieszkańcy zalanych miejscowościDolnego Śląska otrzymali taką samą pomoc rządową, jak poszkodowani w powodziach w maju i czerwcu br.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/87/t103511.gif ) ] (http://news.money.pl/artykul/bogatynia;sprzata;skala;zniszczen;jest;ogromna,139,0,652939.html) Bogatynia sprząta, skala zniszczeń jest ogromna Na miejscu przy usuwaniu szkód pracuje około 400 strażaków. Pomaga pięciuset żołnierzy. Podczas powodzi w weekend ucierpiał też Zgorzelec.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/195/t80067.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/problem;ze;specustawami;bo;poslowie;sa;na;wakacjach,141,0,652941.html) Problem ze specustawami, bo posłowie są na wakacjach? Ustawy powstały z myślą ofiarach z maja i czerwca. Potrzeba ich nowelizacji.
Tagi: powódź 2010, powódź, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz