Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Powojenna historia Polski w quizie filmowym portalu dzieje.pl

0
Podziel się:

W której polskiej komedii runął Pałac Kultury i Nauki, pod jakim tytułem
wyświetlono w ZSRS "Seksmisję" - te i wiele innych pytań czeka na uczestników quizu portalu
historycznego dzieje.pl "Polskie miesiące w polskim filmie", który wystartował w czwartek.

*W której polskiej komedii runął Pałac Kultury i Nauki, pod jakim tytułem wyświetlono w ZSRS "Seksmisję" - te i wiele innych pytań czeka na uczestników quizu portalu historycznego dzieje.pl "Polskie miesiące w polskim filmie", który wystartował w czwartek. *

Na uczestników gry czeka 60 pytań dotyczących najnowszej historii Polski ukazanej w polskich filmach.

W zamierzeniu twórców quizu ma on nie tylko dostarczać rozrywki, ale także edukować. "Przygotowany przez nas konkurs jest kolejnym - po +Historii w kinie+ - projektem portalu dzieje.pl, w którym pokazujemy najnowszą historię Polski poprzez sztukę filmową. Jesteśmy przekonani, że siła filmowego obrazu w wielu przypadkach okazuje się najlepszym sposobem na zainteresowanie historią i zachęcenie do własnych poszukiwań" - powiedział PAP Mariusz Jarosiński, redaktor naczelny portalu dzieje.pl.

Filmami, które mogą zainspirować widzów do samodzielnego zgłębiania historii są np. "Generał Nil" Ryszarda Bugajskiego, "Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł" Antoniego Krauze i "Róża" Wojciecha Smarzowskiego. "Mamy nadzieję, że multimedialna forma naszego konkursu będzie atrakcyjna dla internautów i dodatkowo zachęci ich do przypomnienia sobie prezentowanych filmów, bądź też obejrzenia ich po raz pierwszy" - wyjaśnił Jarosiński.

Grę podzielono na 20 kolejek, każda z nich - prezentowana co trzy dni - to zestaw trzech pytań. W quizie wykorzystano fragmenty wideo, zdjęcia i ścieżki dźwiękowe z kilkudziesięciu filmów.

W pierwszej turze konkursu czekają pytania o filmy odnoszące się do wydarzeń bezpośrednio po zakończeniu II wojny światowej. "Europa świętuje koniec II wojny światowej. Polacy nie mają jednak wielu powodów do radości. Co robił Maciek Chełmicki, akowiec z filmu +Popiół i diament+ Andrzeja Wajdy, gdy w niebo poszybowały fajerwerki"? - brzmi jedno z pytań.

W kolejnych etapach quizu gracze odpowiedzą na pytania związane z m.in. kultowymi postaciami Pawlaka i Kargula w komedii "Sami swoi", sukcesem pierwszej polskiej superprodukcji "Krzyżacy", nazwą ocenzurowanej wersji "Seksmisji" wyświetlanej w ZSRS, a także filmowym obrazem burzenia stołecznego Pałacu Kultury i Nauki, przedstawianego w PRL-owskiej propagandzie jako "symbol braterstwa polsko-radzieckiego".

W grze pojawią się również pytania o to, jak w czasach PRL-u nazywano handlarzy walutą oraz do której godziny obowiązywał wprowadzony w 1982 r. zakaz sprzedaży alkoholu.

Za każdą prawidłową odpowiedź można zdobyć jeden punkt. Dla najlepszych graczy w końcowym rankingu przewiedziane są atrakcyjne nagrody rzeczowe.

Na uczestników quizu czeka także inna atrakcja - możliwość zdobycia dodatkowych nagród w zabawie na czas, jaką jest układanie puzzli o tematyce filmowej i historycznej.

Quiz "Polskie miesiące w polskim filmie" zorganizował portal historyczny dzieje.pl prowadzony przez Polską Agencję Prasową i Muzeum Historii Polski.

Portal dzieje.pl rozpoczął w tym roku realizację projektu edukacyjnego "Historia w kinie", we współpracy z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej i Filmoteką Szkolną.

Muzeum Historii Polski jest organizatorem corocznego przeglądu filmowego "Kogo kręci kino historyczne?".

W przygotowaniu quizu pomagali: Filmoteka Narodowa, Narodowe Archiwum Cyfrowe, Ośrodek KARTA, miesięcznik "Mówią Wieki", Best Film, Kino Świat i Monolith Films.

Quiz jest dostępny dla użytkowników portalu społecznościowego Facebook do 16 grudnia pod adresem: http://apps.facebook.com/polskie_kino/

(PAP)

wmk/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)