Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Powołano Polską Koalicję Organizacji Pacjentów Onkologicznych

0
Podziel się:

Co roku w Polsce nowotwory diagnozowane są u ponad 126 tys. osób, ponad 90
tys. Polaków rokrocznie umiera z powodu raka. Aby w sprawach ludzi dotkniętych rakiem mówić jednym
głosem, stowarzyszenia reprezentujące osoby zmagające się z różnego rodzaju nowotworami powołały
Fundację Polska Koalicja Organizacji Pacjentów Onkologicznych.

Co roku w Polsce nowotwory diagnozowane są u ponad 126 tys. osób, ponad 90 tys. Polaków rokrocznie umiera z powodu raka. Aby w sprawach ludzi dotkniętych rakiem mówić jednym głosem, stowarzyszenia reprezentujące osoby zmagające się z różnego rodzaju nowotworami powołały Fundację Polska Koalicja Organizacji Pacjentów Onkologicznych.

Koalicja zamierza występować w imieniu wszystkich grup pacjentów onkologicznych - dbać o ich interesy, rozmawiać z lekarzami, a przede wszystkim z tymi, którzy rozdzielają środki na ochronę zdrowia. "Nasz cel na najbliższy rok, to poprawa dostępu do świadczeń. Chcemy, aby wszyscy pacjenci w Polsce mieli równy dostęp do świadczeń, niezależnie od miejsca zamieszkania, aby nie zdarzało się, że muszą leczyć się w odległej klinice, bo w najbliższym ośrodku odmówiono im danej terapii" - mówił w piątek na konferencji prasowej prezes fundacji Jacek Gagulski.

Członkowie Koalicji chcą także zachęcać Polaków do badań profilaktycznych. "Będziemy starali się uświadamiać, że wcześniejsze wykrycie choroby umożliwia skuteczniejsze leczenie. W perspektywie czasu można doprowadzić do tego, że nowotwór będzie chorobą przewlekłą, a nie wyrokiem" - powiedział Gagulski.

Honorowym prezesem Koalicji został Krzysztof Kolberger. "Koalicja ma być partnerem reprezentującym przede wszystkim pacjentów, bo tę Koalicję tworzą chorzy - ci, którzy działają, sami mają za sobą albo są w trakcie walki z nowotworem. Mają być partnerem do rozmów z tzw. systemem, z przedstawicielami decydentów, czyli NFZ i Ministerstwa Zdrowia przede wszystkim, ale nie tylko: także z przedstawicielami środowisk medycznych, również z pacjentami, żeby mieli świadomość, że najważniejsza tak naprawdę jest profilaktyka: im wcześniej się tę chorobę wykryje, tym łatwiej ją leczyć" - mówił Kolberger.

Jak przekonywał prezes Polskiej Unii Onkologii (PUO) dr Janusz Meder, chorych na nowotwory będzie coraz więcej - takie są prognozy cywilizacyjne. "Nie ma chyba w Polsce osoby, która nie doświadczałaby tego problemu - poprzez rodzinę, przyjaciół, bliskich, którym pomagaliśmy przejść tę niełatwą - szczególnie w polskich warunkach - drogę" - mówił Meder.

Sekretarz PUO dr Grzegorz Luboiński, naczelny chirurg warszawskiego Centrum Onkologii, podkreślił, że choć lekarze chcieliby leczyć pacjentów zgodnie z najnowszym stanem wiedzy medycznej, muszą zmagać się z szeregiem ograniczeń systemowych. Wyraził nadzieję, że nowo powstała Koalicja będzie dla lekarzy rzetelnym partnerem i pomoże rozwiązać przynajmniej niektóre z problemów, dotykających i lekarzy, i pacjentów.

Przedstawiciele Kolacji zapewniali, że będą dbać o to, by polscy pacjenci mogli być beneficjentami postępu medycyny, a z drugiej strony - świadomi wydatków, jakie w związku z tym trzeba ponieść - będą popierać mądre oszczędności systemowe.

Koalicję współtworzą m.in. Federacja Stowarzyszeń "Amazonki", Stowarzyszenie Wspierające Chorych na Chłoniaki "Sowie Oczy", Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Przewlekłą Białaczkę Szpikową "PBS" i Polskie Towarzystwo Stomijne "POL-ILKO".

W konferencji inaugurującej działalność Koalicji wzięli udział m.in. Bożena Opiołek z Biura Inicjatyw Społecznych w Kancelarii Prezydenta reprezentująca Małżonkę Prezydenta RP, była Pierwsza Dama, prezeska Fundacji Porozumienie bez Barier Jolanta Kwaśniewska, przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia Bolesław Piecha, przedstawiciele Rzecznika Praw Pacjenta, NFZ oraz organizacji skupiających zarówno lekarzy, jak i pacjentów.(PAP)

akw/ itm/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)