Notowania

misja w afganistanie
15.04.2011 19:12

Powstaje nowy fundusz dla Afganistanu

Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen zapowiada, że wspólnie Rosją przekaże środki na śmigłowce dla Afganistanu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

NATO i Rosja stworzyły fundusz przeznaczony na utrzymanie rosyjskich śmigłowców wykorzystywanych przez siły Afganistanu - poinformował w Berlinie sekretarz generalny Sojuszu Anders Fogh Rasmussen.

_ - To dobra wiadomość dla Rady NATO-Rosja. Podejmujemy razem zadania związane ze stabilizacją Afganistanu. Ale przede wszystkim to dobra wiadomość dla Afganistanu. Wojsko tego kraju może wykorzystać wartościowy sprzęt dla poprawy bezpieczeństwa mieszkańców Afganistanu _ - powiedział Rasmussen po zakończeniu spotkania ministrów spraw zagranicznych państw NATO z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem.

Wspólny fundusz ma opiewać na 8 milionów dolarów, z czego wkład Rosji wyniesie 3,5 miliona dolarów. Największym udziałowcem ze strony NATO są Niemcy z wkładem w wysokości 3 milionów dolarów. Pozostałą część zapewnią Dania, Luksemburg i Turcja.

Pieniądze będą przeznaczone na zakup części zamiennych oraz na szkolenia mechaników dla śmigłowców Mi-17 i Mi-35, którymi dysponują siły afgańskie. Obecnie Afganistan ma 56 takich śmigłowców. Dodatkowo USA mają sfinansować zakup 21 kolejnych maszyn za 370 milionów dolarów.

Powołanie funduszu jest następstwem uzgodnień o współpracy, jakie Rosja i NATO podjęły na szczycie w Lizbonie jesienią 2010 r. _ - Rada NATO-Rosja jest w dobrej formie _ - ocenił Rasmussen, podsumowując rozmowy.

Przyznał jednak, że nadal nie ma porozumienia w sprawie kształtu planowanej wspólnej tarczy antyrakietowej w Europie. - _ Nie jesteśmy zgodni co do architektury systemu obrony antyrakietowej. Ale mamy wspólny cel: ochrona przed zagrożeniem atakiem rakietowym _ - powiedział Rasmussen.

Dodał, że Sojusz opowiada się za stworzeniem dwóch odrębnych systemów - NATO-wskiego i rosyjskiego - które jednak kooperowałyby ze sobą i wymieniały informacje. Rosja uważa, że decyzję o ewentualnym uruchomieniu tarczy antyrakietowej należy podejmować wspólnie.

_ - System obrony antyrakietowej nie powinien stwarzać dodatkowych zagrożeń dla stabilności _ - ocenił Ławrow. W czerwcu ministrowie obrony mają zapoznać się z analizami ekspertów na temat planowanej tarczy.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/165/t80037.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/sikorski;chce;paktu;dla;afganistanu,193,0,766913.html) Sikorski chce paktu dla Afganistanu Szef MSZ uważa, że na rzecz stabilizacji regionu powinny działać też Rosja i Iran.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/52/t116788.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/szczyt;nato;przyjmie;plan;dla;afganistanu,103,0,714087.html) Szczyt NATO przyjmie plan dla Afganistanu Sojusz zdecyduje o tempie przekazania odpowiedzialności za kraj Afgańczykom.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/172/t80044.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rasmussen;mowi;o;nowym;poczatku;w;relacjach;nato-rosja,200,0,712904.html) Rasmussen mówi o nowym początku w relacjach NATO-Rosja Nową odsłoną ma być zbliżający się szczyt w Lizbonie.
Tagi: misja w afganistanie, nato, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz