Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Powstaje rezerwat archeologiczny na Ostrowie Tumskim w Poznaniu

0
Podziel się:

Rezerwat archeologiczny, w którym prezentowane będą fragmenty
drewniano-kamiennej konstrukcji wału obronnego z II połowy X wieku, powstaje na Ostrowie Tumskim w
Poznaniu. W poniedziałek wmurowano akt erekcyjny nowego obiektu.

Rezerwat archeologiczny, w którym prezentowane będą fragmenty drewniano-kamiennej konstrukcji wału obronnego z II połowy X wieku, powstaje na Ostrowie Tumskim w Poznaniu. W poniedziałek wmurowano akt erekcyjny nowego obiektu.

"Rezerwat z pewnością przyczyni się do zwiększenia atrakcyjności oferty turystycznej Wielkopolski i jej stolicy. Chcemy przypomnieć wszystkim, że tu w Poznaniu i Wielkopolsce zaczęło sie państwo polskie" - powiedział podczas uroczystości marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.

Wartość projektu to 9,7 milion złotych. 70 proc. środków pochodzi z Unii Europejskiej w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Resztę sfinansuje miasto Poznań. Rezerwat zostanie otwarty w pierwszej połowie 2012 roku.

"W dwukondygnacyjnym budynku zwiedzający będą mogli oglądać dobrze zachowaną, lecz dotąd schowaną pod ziemią drewniano-kamienną konstrukcję wału obronnego grodu piastowskiego z II połowy X wieku. Eksponowane będą też warstwy ziemne odzwierciedlające historię jego budowy, użytkowania i późniejszej destrukcji" - wyjaśniła dyrektor Muzeum Archeologicznego w Poznaniu Marzenna Szmyt.

Wykopany z ziemi wał jest obecnie poddawany pracom konserwatorskim. Po wybudowaniu rezerwatu zostanie on posadowiony dokładnie w tym samym miejscu, w którym został znaleziony.

Odkrycia pozostałości wałów muru obronnego Poznania dokonał tuż przed wybuchem II Wojny Światowej prof. Józef Kostrzewski. Badania archeologiczne w tym miejscu przeprowadzono w 2000 roku, gdyż miał tu powstać budynek administracji kościelnej.

Wał został zbudowany w około 980 roku, był wysoki na około 12 metrów, w najszerszym miejscu u podstawy miał nawet 30 metrów. Jego długość szacowana jest na około kilometra. Wał otaczał północną część Poznania, zbudowany był z drewna dębowego.

"W czasach wczesnopiastowskich wał ten był, obok gnieźnieńskiego, największą budowlą architektoniczną na ziemiach polskich. Trzeba pochylić czoło przed Mieszkiem I, bo taka budowla wymagała dobrej organizacji" - powiedział PAP archeolog, który rozpoczął prace wykopaliskowe w tym miejscu w 2000 roku, Piotr Wawrzyniak z Pracowni Archeologiczno-Konserwatorskiej w Zielonej Górze.

Teren Ostrowa Tumskiego jest najstarszą i jedną z najcenniejszych historycznie części Poznania. To miejsce stało się siedzibą pierwszych władców Polski, Mieszko I zbudował tu swoje palatium, tu najprawdopodobniej odbył się chrzest Polski w 966 roku. Na tym terenie powstała też pierwsza katedra chrześcijańska, w której powołano w 968 roku pierwsze w Polsce biskupstwo. W murach katedry spoczywa trzech królów i pięciu książąt najstarszej polskiej dynastii.(PAP)

kpr/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)