Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Powstaje świętokrzysko-podkarpacki klaster budowlany

0
Podziel się:

Prawie 20 firm i instytucji z województw świętokrzyskiego i podkarpackiego
uczestniczy w tworzeniu klastra budowlanego. Przedsięwzięcie finansowane jest w ramach programu
Rozwój Polski Wschodniej; jego wartość to ok. 3,6 mln zł.

Prawie 20 firm i instytucji z województw świętokrzyskiego i podkarpackiego uczestniczy w tworzeniu klastra budowlanego. Przedsięwzięcie finansowane jest w ramach programu Rozwój Polski Wschodniej; jego wartość to ok. 3,6 mln zł.

Jak poinformował PAP we wtorek prezydent Staropolskiej Izby Przemysłowo-Handlowej Ryszard Zbróg, obecnie klaster jest na etapie organizacyjnym, przystąpiło do niego dotychczas prawie 20 firm i instytucji w tym m.in. Politechnika Świętokrzyska oraz dwie Izby Przemysłowo-Handlowe: kielecka i podkarpacka.

"Celem naszego projektu jest stworzenie platformy współpracy, która ułatwi transfer wiedzy i nowoczesnych technologii między firmami. Chcemy również szkolić kadrę oraz wspólnie promować firmy z klastra" - powiedział Zbróg.

Dzięki unijnym pieniądzom, możliwe będzie również szukanie nowych technologii. Jak wyjaśnił prezes SIPH, najpierw rozpisana zostanie ankieta wśród firm należących do klastra, w jakim kierunku powinny pójść poszukiwania nowych rozwiązań.

"Następnie planujemy zlecić ośrodkom naukowym badania. Dzięki temu liczymy pozyskać technologię, z której firmy będą mogły korzystać. A w przyszłości będziemy mogli na niej zarabiać, sprzedając ją innym przedsiębiorstwom spoza klastra" - powiedział Zbróg.

Projekt pod nazwą "Wsparcie dla tworzenia i rozwoju Świętokrzysko-Podkarpackiego Klastra Budowlanego INNOWATOR" realizowany będzie przez 4 lata, ale jak zaznaczył Zbróg, po tym okresie klaster będzie działał nadal.

Pomysłodawcą powstania klastra jest Staropolska Izba Przemysłowo-Handlowa w Kielcach.

Klaster to geograficzne skupisko firm danej branży. Przedsiębiorstwa te konkurują, ale równocześnie, w pewnych obszarach, współpracują ze sobą, dzięki czemu osiągają wspólnie korzyści. Jednym z najsłynniejszych przykładów klastrów jest Dolina Krzemowa w USA, a w Polsce Dolina Lotnicza działająca na Podkarpaciu. (PAP)

huk/ drag/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)