Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Powstał film animowany, instruujący jak pomagać niewidomym

0
Podziel się:

Osób niewidomych zwykle nie trzeba prowadzić za rękę, a lepiej uprzedzać
je, o schodach prowadzących w górę lub w dół. Choć nie widzą, nie obrażą się za "do widzenia" - to
wskazówki z filmu "N jak niewidomy, czyli jak pomóc osobie z dysfunkcją wzroku".

Osób niewidomych zwykle nie trzeba prowadzić za rękę, a lepiej uprzedzać je, o schodach prowadzących w górę lub w dół. Choć nie widzą, nie obrażą się za "do widzenia" - to wskazówki z filmu "N jak niewidomy, czyli jak pomóc osobie z dysfunkcją wzroku".

W poniedziałek odbył się pokaz prasowy filmu, którego pomysł i scenariusz pochodzą od Polskiego Związku Niewidomych. Został zrealizowany dzięki unijnemu dofinansowaniu. Jak wyjaśniła prezes Zarządu Głównego Polskiego Związku Niewidomych Anna Woźniak-Szymańska, dzięki animowanej formie, realizacja filmu nie była droga - nie trzeba było zatrudniać aktorów.

Animacja kierowana jest przede wszystkim do osób, które nie mają na co dzień do czynienia z niewidomymi i niedowidzącymi. Film ma być pierwszym krokiem na drodze do poznania świata osób z dysfunkcją wzroku i stać się zachętą do otwarcia na potrzeby tego środowiska. Opowiada, jak pomóc niewidomemu w sposób właściwy i przynoszący satysfakcję zarówno przewodnikowi, jak i osobie z uszkodzonym wzrokiem.

Niewidomi całkiem dobrze sobie radzą, są jednak sytuacje, w których potrzebują pomocy - ale okazywanej w sposób naturalny. Choć słyszą, że nadjeżdża tramwaj czy autobus, nie wiedzą, jaki ma numer - wyjaśnia niewidomy bohater filmu, siedzącej obok widzącej - dlatego trzeba im to powiedzieć. Gdy niewidomy zapyta o drogę, lepiej opisać "trzeba pójść 50 metrów prosto, po czym skręcić w prawo", zamiast "Trzeba pójść tam prosto, gdzie stoi biały dom". Prowadząc niewidomego, trzeba go wyprzedzić i dać się ująć za ramię.

W środkach komunikacji wystarczy naprowadzić rękę niewidomego na uchwyt lub oparcie wolnego miejsca - na siedząco jest najbezpieczniejszy. Gdy nie ma wolnych miejsc, można przynajmniej naprowadzić jego rękę na uchwyt czy poręcz. W czasie posiłków trzeba uprzedzać niewidomego, że stawia się przed nim talerz z zupą czy filiżankę z kawą - by ich nie wywrócił nieostrożnym ruchem. Bardzo pomocny jest oparty na wyobrażeniu tarczy zegara system "godzinowy" opracowany przez pilotów myśliwskich - np. "sok na dziewiątej, kartofle na szóstej".

Nie musimy unikać związanych ze wzrokiem wyrażeń takich, jak "Do widzenia", w końcu dla niewidomego odzyskanie wzroku byłoby przyjemną niespodzianką - mówi niewidomy bohater filmu.

Film ma być wyświetlany między innymi w szkołach. Można go też ściągnąć z YouTube http://www.youtube.com/watch?v=WpJ2hrmn7qM. (PAP)

(Więcej w Serwisie Naukowym PAP - www.nauka.pap.pl/demo)

pmw/ krf/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)