Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Powstała Mapa Kultury Dolnego Śląska

0
Podziel się:

Zwiększenie mobilności placówek kulturalnych,
podniesienie jakości artystycznej instytucji i edukacja kulturowa
dzieci i młodzieży - to m.in. założenia nowej strategii Urzędu
Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego w zakresie kultury i
dziedzictwa narodowego.

Zwiększenie mobilności placówek kulturalnych, podniesienie jakości artystycznej instytucji i edukacja kulturowa dzieci i młodzieży - to m.in. założenia nowej strategii Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego w zakresie kultury i dziedzictwa narodowego.

Nowa strategia, nazwana Mapą Kultury Dolnego Śląska jest odpowiedzią władz województwa na projekt Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN), zakładający likwidację tzw. współprowadzenia placówek kultury, na rzecz prowadzenia ich przez jeden podmiot, ale współfinansowanie przez kilka.

Założenia strategii przedstawił w czwartek wicemarszałek województwa Piotr Borys. Kluczową zasadą dla nowej strategii ma być współodpowiedzialność za placówki kultury jednostek samorządu wszystkich szczebli.

Zgodnie ze strategią, zwiększenie mobilności placówek kultury polegać ma na tym, że zespoły teatralne i muzyczne, a nawet wystawy będą przenoszone i prezentowane w różnych miastach Dolnego Śląska i poza nim, a nie tylko tam gdzie powstały.

Urząd marszałkowski - jak zapowiedział Borys - będzie też inwestował w zajęcia kulturalne dla dzieci i młodzieży, aby "wychować sobie widza, czy słuchacza, który później będzie aktywnym odbiorcą oferty kulturalnej regionu". "Będziemy też monitorować działalność dyrektorów placówek kultury, ponieważ zależy nam na tym, żeby nie tylko byli oni znawcami kultury, ale i sprawnymi menedżerami" - dodał Borys.

Urząd marszałkowski opracował też propozycję podziału dolnośląskich placówek kultury tak, aby zlikwidować (zgodnie z planem MKiDN - PAP) ich współprowadzenie. Wg projektu, placówkami podległymi urzędowi marszałkowskiemu miałyby być: Muzeum Narodowe we Wrocławiu (obecnie współprowadzone przez MKiDN oraz województwo), Teatr Polski we Wrocławiu (MKiDN i województwo), Wrocławski Teatr Pantomimy (instytucja wojewódzka). Natomiast Opera Wrocławska (obecnie współprowadzone przez województwo i MKiDN) miałaby stać się instytucją prowadzoną przez MKiDN.

Pierwsze zmiany w prowadzeniu placówek maja być wprowadzone 1 stycznia 2009 r (m.in. w Jeleniej Górze i Legnicy). Reszta - jak mówił Borys - będzie konsultowana i stopniowo wprowadzana w 2009 r tak, aby od 2010 wszystkie zmiany były wdrożone.(PAP)

iwe/ ls/ mhr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)