Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Powstało Stowarzyszenie Sejmik Kobiet Lewicy - szefową Piekarska

0
Podziel się:

W Warszawie powstało Stowarzyszenie Sejmik Kobiet Lewicy, które zajmie się
m.in. walką z dyskryminacją i przemocą wobec kobiet, a także zwiększaniem roli pań w życiu
publicznym. Szefową Stowarzyszenia została b. wiceprzewodnicząca SLD Katarzyna Piekarska.

W Warszawie powstało Stowarzyszenie Sejmik Kobiet Lewicy, które zajmie się m.in. walką z dyskryminacją i przemocą wobec kobiet, a także zwiększaniem roli pań w życiu publicznym. Szefową Stowarzyszenia została b. wiceprzewodnicząca SLD Katarzyna Piekarska.

Spotkanie założycielskie Sejmiku Kobiet Lewicy odbyło się w środę w Warszawie - wybrano władze; później do sądu rejestrowego w Warszawie trafił wniosek o jego rejestrację. Na czele Sejmiku stanęła Piekarska, a jej zastępczyniami zostały: obecna wiceprzewodnicząca Sojuszu Paulina Piechna-Więckiewicz oraz znana działaczka na rzecz równouprawnienia i środowisk LGTB (lesbijki, geje, transseksualiści, biseksualiści), Katarzyna Kądziela.

Stowarzyszenie ma być kontynuacją zjazdu "Sejmik Kobiet Lewicy", który odbył się 4 marca tego roku w Warszawie. Spotkanie, w którym wzięło udział ponad 4 tysiące osób, poświęcone było problemowi przemocy wobec kobiet. "Przyjechało 4,5 tysiąca kobiet, w sumie więcej, niż było miejsc - takiego odzewu nikt się spodziewał. Szkoda byłoby tracić taki potencjał, zwłaszcza, że same panie chciały się aktywizować i działać dalej" - powiedziała PAP w czwartek Piekarska.

Jak zaznaczyła, nie wszystkie działaczki Stowarzyszenia są członkiniami SLD, wiele z nich to osoby bezpartyjne, które chcą działać na rzecz "ideałów lewicy". "Katarzyna Kądziela jest szefową Fundacji im. Izabeli Jarugi-Nowackiej; są wśród nas również dziewczyny sympatyzujące z Zielonymi 2004" - dodała Piekarska.

Według niej, celów działalności Stowarzyszenia jest kilka. "Chcemy działać na rzecz wspierania aspiracji i rozwijania potencjału kobiet w każdej sferze życia, przygotowywania pań do udziału w życiu publicznym i w polityce, wspierania kobiet-liderek, monitorowania sytuacji prawnej i rzeczywistej kobiet, budowania silnej reprezentacji pań w życiu publicznym" - powiedziała szefowa Stowarzyszenia.

Sejmik ma pracować na rzecz przeciwdziałania przemocy wobec kobiet i bezrobocia wśród kobiet.

Jedną z pierwszych inicjatyw Stowarzyszenia ma być szkolenie w zakresie polityki równościowej, które panie chcą przeprowadzić wśród członków zarządu i władz wojewódzkich SLD, a kolejną - szkoła dla liderek lewicy, która ma odbyć się przed wyborami samorządowymi w 2014 roku i parlamentarnymi w 2015.

Każdego roku - tak jak to miało miejsce w marcu - organizowany ma być również zjazd ogólnopolski Sejmiku Kobiet Lewicy, poświęcony jakiemuś konkretnemu problemowi. Stowarzyszenie planuje również występować z inicjatywami legislacyjnymi w Sejmie.

Według Piekarskiej, w najbliższym czasie panie będą chciały zająć się budową struktur Sejmiku w całym kraju. "Chcemy, żeby była to duża, silna, prężna organizacja ogólnopolska. Mamy zamiar zaprosić panie, które są w województwach i regionach do tego, żeby organizowały oddziały terenowe Sejmiku" - zaznaczyła szefowa Stowarzyszenia.

Sejmik chce współpracować także z innymi organizacjami kobiecymi. "Tylko silne lobby kobiece i szeroka współpraca może sprzyjać temu, abyśmy były skuteczne" - podkreśliła Piekarska.

Marta Rawicz (PAP)

mkr/ par/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)