Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Powstanie budynek upamiętniający przedwojenny Pasaż Simonsa

0
Podziel się:

Za 3-4 lata ma powstać budynek upamiętniający przedwojenny Pasaż Simonsa,
który w czasie Powstania Warszawskiego był redutą broniącą dostępu do Starego Miasta.

Za 3-4 lata ma powstać budynek upamiętniający przedwojenny Pasaż Simonsa, który w czasie Powstania Warszawskiego był redutą broniącą dostępu do Starego Miasta.

Pasaż Simonsa - pierwsza żelbetowa konstrukcja w mieście - to nazwa wzniesionego w latach 1900-1903 budynku u zbiegu ul. Długiej i Nalewek. Budynek został zbombardowany przez Niemców podczas obrony Warszawy w 1939 r. Na jego gruzach powstała w 1944 roku powstańcza barykada.

Resztki budynku zostały zniszczone doszczętnie 31 sierpnia w wyniku zbombardowania przez niemieckie myśliwce. Zginęło wtedy ponad 200 osób, głównie żołnierzy batalionu AK "Chrobry I", którzy bronili umocnienia. Niemcy zajęli teren Starego Miasta. Wcześniej jednak ok. 6 tys. mieszkańców Starego Miasta przedostało się kanałami do Śródmieścia.

Po wojnie budynku nie odbudowano. W 1989 r. powstał pomnik upamiętniający żołnierzy bataliony "Chrobry I", broniących swojej reduty. Dziś na terenie dawnego składu handlowego znajduje się parking i warsztat samochodowy, jego fragmenty wchłonął też Ogród Krasińskich.

"Od kilku lat prowadzimy rozmowy z władzami miasta o zamianie nieruchomości, której jesteśmy właścicielami, czyli budynku dawnego kina +Wars+, który przeznaczony jest na siedzibę Teatru Kwadrat na inną nieruchomość w Warszawie, z możliwą dopłatą z naszej strony. Miasto wytypowało nieruchomość w miejscu, gdzie stał niegdyś Pasaż Simonsa. Jednym z warunków takiej zamiany musi być uzyskanie warunków zabudowy dla tej nieruchomości. Zaplanowaliśmy wybudowanie w tym miejscu budynku w charakterystycznym, łukowatym obrysie i o gabarytach dawnego Pasażu Simonsa" - powiedziała PAP Monika Sarnecka, rzeczniczka BBI Development.

Rzeczniczka dodaje, że inwestor chciałby też upamiętnić wydarzenia, jakie rozegrały się w tym miejscu w czasie wojny i powstania. "Naradzamy się w tej sprawie z Muzeum Powstania Warszawskiego oraz współpracujemy ze Związkiem Powstańców Warszawskich. Nie chcemy kolejnej statycznej tablicy, projektujemy multimedilne upamiętnienie, prezentujące historię okolic Pasażu Simonsa" - powiedziała Sarnecka. Poinformowała również, że inwestorzy chcieliby, aby budynek został oddany do użytku w 110. rocznicę wybudowania jego pierwowzoru. Na razie jednak BBI Development czeka na uzyskanie warunków zabudowy nieruchomości.

Historię budynku opisali w swojej książce pt. "Pasaż Simonsa. Warszawa wielkomiejska." historyk MPW Grzegorz Hanul i varsavianista Jarosław Zieliński.

Jej prezentacja odbędzie się w środę, w miejscu gdzie stał przedwojenny Pasaż Simonsa. Gośćmi specjalnymi spotkania, upamiętniającego zniszczenie barykady będą kombatanci, którzy walczyli na terenie budynku: Danuta Gałkowa oraz Zbigniew Galperyn a także prezes Związku Powstańców Warszawskich, gen. Zbigniew Ścibor-Rylski.

Uroczystości upamiętniające zniszczenie Pasażu mają rozpocząć się o godz. 12 mszą świętą w intencji powstańców, która odbędzie się w kościele św. Jacka przy ul. Freta. Następnie, z towarzyszeniem sztandarów, uczestnicy udadzą się w stronę pomnika, upamiętniającego śmierć powstańców. Tam odbędzie się apel poległych, a o godz. 14 ma rozpocząć się wystawa "Od Pasażu Simonsa do Placu Krasińskich".(PAP)

maz/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)