Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
18.09.2012 15:21

Powstanie nowoczesna hala targowo-kongresowa EXPO Kraków

13 tys. metrów kwadratowych powierzchni użytkowej będzie mieć budowana przez Targi w Krakowie nowoczesna hala targowo-kongresowa. Obiekt EXPO Kraków ma być gotowy wiosną 2014 r.

Podziel się
Dodaj komentarz

13 tys. metrów kwadratowych powierzchni użytkowej będzie mieć budowana przez Targi w Krakowie nowoczesna hala targowo-kongresowa. Obiekt EXPO Kraków ma być gotowy wiosną 2014 r.

"Nowa siedziba pozwoli nam rozwinąć działalność i poszerzyć ofertę. Będziemy mogli organizować Międzynarodowe Targi Książki i ogromne kongresy, które do tej pory omijały Kraków" - mówiła we wtorek podczas prezentacji inwestycji prezes Targów w Krakowie Grażyna Grabowska. "Będziemy też mogli zaproponować udział w targach firmom, które ze względu na warunki techniczne nam odmawiały, bo nie mogli przywieźć tego, co chcieli wyeksponować" - dodała.

Międzynarodowe Centrum Targowo-Kongresowe EXPO Kraków powstanie na 7,3 ha działce po dawnych zakładach PPB PREFABET. Będzie miało 13 tys. m kw. powierzchni użytkowej, w tym 9 tys. m kw. powierzchni wystawienniczej w dwóch, połączonych, ale niezależnych od siebie, halach o powierzchni - 5 i 4 tys. metrów kw.

W EXPO Kraków znajdzie się 12 klimatyzowanych sal konferencyjnych (z możliwością ich łączenia) oraz mające 1,4 m tys. m kw. lobby. Parking przy obiekcie będzie miał 700 miejsc. Dwa wejścia do centrum umożliwią organizację dwóch imprez targowych jednocześnie.

Jak podkreślali przedstawiciele Targów w Krakowie strop centrum nie będzie podparty słupami, co znacznie ułatwi aranżację wnętrza dla wystawców. Specjalnie do ich potrzeb dostosowana będzie także nośność podłogi (40 ton/m kw.). "Pozwoli to na prezentację w naszym obiekcie maszyn i sprzętu, który do tej pory nie mógł być wystawiany" - wyjaśniła Grabowska. Dodała, że oglądała inne centra w Polsce i za granicą, by podpatrzeć zastosowane tam rozwiązania.

"W EXPO Kraków będzie też można urządzać kongresy i konferencje dla 5 tys. osób, w tym nowoczesne kongresy wymagające otwartej przestrzeni" - mówiła wiceprezes Targów Ewa Woch.

Obiekt zaprojektowały firmy z Krakowa: konsorcjum NC Architekci i firma 9780 Architekci. Realizacja inwestycji ma kosztować kilkadziesiąt milionów złotych, ale ze względu na procedury przetargowe inwestor nie podaje dokładnej kwoty. "Teren został zakupiony za środki własne, a całą inwestycję planujemy sfinansować z kredytu" - powiedział wiceprezes Targów w Krakowie Paweł Nikliński.

W najbliższych dniach ma ruszyć promocja nowego obiektu za granicą w pismach i portalach branżowych, a także na imprezach gromadzących organizatorów targów i kongresów m.in. w Barcelonie, a potem w Abu Dhabi.

Targi w Krakowie istnieją od 1996 r. Należą do Światowego Stowarzyszenia Przemysłu Targowego UFI, zrzeszającego organizatorów targów i właścicieli terenów targowych oraz do ICCA - International Congress and Convention Association, skupiającego organizatorów kongresów i konferencji. Są trzecim co do wielkości organizatorem targów w kraju.

W hali użytkowanej przez Targi w Krakowie odbywa się ok. 20 imprez targowych rocznie, z czego 14 to imprezy organizowane przez spółkę. Odwiedza je ponad 90 tys. gości rocznie, a swoją ofertę prezentuje na nich ponad 2,5 tys. firm. (PAP)

wos/ bno/ mow/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz