Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Powstanie raport na temat dostępności stron rządowych

0
Podziel się:

Czy polscy obywatele mają problem z dostępem do stron internetowych sektora
publicznego - sprawdza Fundacja Widzialni. Na zlecenie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji oraz
Rzecznika Praw Obywatelskich przygotowuje raport, który zostanie opublikowany w czerwcu.

Czy polscy obywatele mają problem z dostępem do stron internetowych sektora publicznego - sprawdza Fundacja Widzialni. Na zlecenie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji oraz Rzecznika Praw Obywatelskich przygotowuje raport, który zostanie opublikowany w czerwcu.

Jak poinformowała PAP Joanna Okoń z Fundacji Widzialni, celem badania jest określenie, na ile strony sektora publicznego, m.in. ministerstw, samorządów, policji, szpitali, są dostępne dla osób starszych i niepełnosprawnych, czyli narażonych na wykluczenie cyfrowe.

Instytucje publiczne zostały zobowiązane do zapewnienia jak najszerszego dostępu do prowadzonych przez nie stron internetowych rozporządzeniem Rady Ministrów, które weszło w życie 31 maja 2012 r. Zgodnie z jego zapisami strony internetowe instytucji publicznych powinny być dostosowane do międzynarodowych standardów WCAG (Web Content Accessibility Guidelines) do końca kwietnia 2015 r.

WCAG 2.0 to zbiór najnowszych wytycznych dotyczących m.in. wielkości czcionki, kontrastu strony, możliwości poruszania się po serwisie za pomocą klawiatury, opisów pól formularzy i wyszukiwarek. Standardy opracowała organizacja W3C (World Wide Web Consortium), która zajmuje się ustanawianiem standardów pisania i przesyłu stron www.

W audycie biorą udział osoby niepełnosprawne o różnych rodzajach dysfunkcji oraz eksperci z dziedziny dostępności stron internetowych. Badane są m.in. strony premiera, Sejmu, Senatu, poszczególnych ministerstw i samorządów. Eksperci dokonują analizy serwisu pod kątem zgodności ze standardem WCAG 2.0. Wyniki badania zostaną ogłoszone na początku czerwca 2013 r.

Fundacja Widzialni zajmuje się przeciwdziałaniem wykluczeniu cyfrowemu. Jej członkowie uczestniczyli w pracach nad rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności, minimalnych wymagań dla rejestrów publicznych i wymiany informacji w formie elektronicznej oraz minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych.

Fundacji opracowała "Podręcznik Dobrych Praktyk WCAG 2.0" we współpracy z Orange Polska i Uniwersytetem Śląskim w Katowicach. Ustanowiła oznaczenie "Strona Internetowa bez Barier", przyznawane serwisom spełniającym międzynarodowe standardy dostępności.(PAP)

mce/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)