Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Powstanie wspólna strategia dla województw Polski zachodniej

0
Podziel się:

Marszałkowie pięciu województw zachodniej Polski podpisali w Szczecinie
porozumienie w sprawie wspólnych prac nad strategią i programem operacyjnym rozwoju Polski
zachodniej. Liczą, że jego realizacja pomoże w staraniach o dodatkowe środki unijne na inwestycje.

Marszałkowie pięciu województw zachodniej Polski podpisali w Szczecinie porozumienie w sprawie wspólnych prac nad strategią i programem operacyjnym rozwoju Polski zachodniej. Liczą, że jego realizacja pomoże w staraniach o dodatkowe środki unijne na inwestycje.

Marszałek woj. zachodniopomorskiego Władysław Husejko powiedział dziennikarzom, że celem jest opracowanie diagnozy sytuacji w pięciu regionach i na jej podstawie opracowanie strategii, która ma być podstawą programu operacyjnego dla całej ściany zachodniej.

"Diagnozę opracuje zespół ekspertów. Dokument ma być zaakceptowany we wrześniu tego roku na kolejnym spotkaniu marszałków" - dodał.

Warto podjąć prace nad strategią dla tej części Polski - argumentował marszałek woj. wielkopolskiego Marek Woźniak. "Podejmujemy walkę z mitem dobrej, bogatej, rozwiniętej Polski zachodniej. Naszym zadaniem jest go odczarować, bo jest groźny. Odbiera m.in. możliwość zainteresowania naszymi problemami, w tym dużymi dysproporcjami między ośrodkami metropolitalnymi a ich peryferiami" - powiedział.

Przypomniał, że jego region ma jeden z najwyższych wskaźników bezrobocia w kraju. W samym Poznaniu wynosi on wprawdzie poniżej 5 proc., lecz w innych częściach regionu - powyżej 17 proc.

Wicemarszałek woj. opolskiego Józef Kotyś zwrócił uwagę, że coraz trudniej zachodnim regionom konkurować z sąsiadami - Niemcami i Czechami. "Obserwujemy negatywne zjawisko demograficzne - mieszkańcy tej części Polski wyjeżdżają na stałe lub do pracy za granicę i tam płacą podatki. Chcemy zatrzymać tych ludzi" - podkreślił.

Strategia rozwoju dla zachodnich regionów wpisuje się w politykę spójności - przekonywał marszałek woj. dolnośląskiego Marek Łapiński. "Nasza strategia ma pokazać, że środki unijne będą tak dobrze wykorzystane, jak środki z regionalnego programu operacyjnego. Chcemy wspólnie znaleźć dodatkowe możliwości pozyskiwania tych środków na programy nie tylko regionalne" - dodał.

Marszałek Marcin Jabłoński, reprezentujący woj. lubuskie także ma nadzieję, że dzięki realizacji programu zawartego w porozumieniu regionom będzie łatwiej starać się o środki z Unii Europejskiej. Potrzebujemy takiego wsparcia, by być partnerem dla strony niemieckiej. Chcemy współpracować, ale też konkurować z naszymi sąsiadami - dodał.

Jabłoński wyraził też przekonanie, że w krótkim czasie sygnatariusze porozumienia będą mogli zaproponować rządowi debatę na temat strategii dla zachodniej Polski.

Marszałek Husejko dodał, że regiony liczą na wsparcie swoich parlamentarzystów i resortu rozwoju regionalnego.

Wśród inwestycji, które marszałkowie mają nadzieję realizować w ramach przyszłej strategii przy udziale środków unijnych, wymienili drogę ekspresową Koszalin-Śląsk, działania przeciwpowodziowe czy inwestycje związane z żeglownością Odry i włączeniem jej w europejski szlak żeglugowy.

W tekście porozumienia zapisano m.in., że strony podejmą prace nad stworzeniem programu operacyjnego, który będzie służył rozwojowi wszystkich pięciu województw. Priorytetami mają być: komunikacja, społeczeństwo informacyjne, nauka oraz jej współpraca z gospodarką, bezpieczeństwo energetyczne, zasoby wodne i ochrona przeciwpowodziowa, planowanie przestrzenne i rozwój miast oraz turystyka.

W dokumencie napisano także, że strony podejmą starania o wsparcie finansowe na realizację porozumienia z MRR. Pozostałe wydatki mają być poniesione w równych częściach przez regiony. (PAP)

epr/ je/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)