Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Pożary lasów - możliwe skażenie radioaktywne w obwodzie briańskim

0
Podziel się

Rosyjski minister ds. sytuacji nadzwyczajnych Siergiej Szojgu w czwartek
wyraził obawę, że w wypadku wybuchu pożarów lasów w obwodzie briańskim, graniczącym z Białorusią i
Ukrainą, może wzrosnąć tło radiacyjne.

bEiSRdgB

Rosyjski minister ds. sytuacji nadzwyczajnych Siergiej Szojgu w czwartek wyraził obawę, że w wypadku wybuchu pożarów lasów w obwodzie briańskim, graniczącym z Białorusią i Ukrainą, może wzrosnąć tło radiacyjne.

Region ten został silnie skażony wskutek katastrofy w elektrowni atomowej w Czarnobylu w 1986 roku.

"W obwodzie briańskim są wciąż rejony ze skażeniem radioaktywnym po Czarnobylu. W wypadku wybuchu pożarów lasów w tym regionie razem z produktami spalania mogą się unieść radionuklidy. Pojawi się wówczas nowa strefa skażenia" - ostrzegł Szojgu na konferencji prasowej w Moskwie.

bEiSRdgD

Szef resortu ds. sytuacji nadzwyczajnych ujawnił, że doszło tam już do dwóch pożarów, które jednak zostały ugaszone w ciągu kilku godzin. "Mam nadzieję, że unikniemy pożarów w tej strefie. Mamy tam roboty do walki z ogniem, skonstruowane na bazie czołgów" - powiedział.

Szojgu przekazał, że siły jego resortu w obwodzie briańskim zostały "poważnie wzmocnione".

W czwartek na terytorium Federacji Rosyjskiej szalało prawie 500 pożarów lasów i torfowisk. Ich łączna powierzchnia obejmowała 196 tys. hektarów. W strefie bezpośredniego zagrożenia było ponad 140 miejscowości. Pierwsze pożary zanotowano w obwodzie rostowskim, na południu Rosji.

Ministerstwo ds. sytuacji nadzwyczajnych podało, że liczba ofiar śmiertelnych żywiołu wzrosła już do 50.

bEiSRdgJ

Nadal trudna jest sytuacja w obwodzie moskiewskim, gdzie płonie m.in. około 30 torfowisk. Strefa ognia jest coraz bliżej Moskwy. W czwartek co najmniej dwukrotnie płonął już rezerwat Wyspa Łosi, na wschodnich przedmieściach stolicy.

Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ mc/

bEiSRdhe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)