Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Poziom Wisły pod Płockiem stabilizuje się - lodołamacze kończą pracę

0
Podziel się:

Poziom Wisły w rejonie Płocka, Kępy Polskiej i Wyszogrodu (Mazowieckie)
stabilizuje się. Lodołamacze, które od tygodnia pracują na Zbiorniku Włocławskim, rozbijają w środę
zator w rejonie Nowej Wsi. Po zakończeniu akcji mają powrócić do bazy we Włocławku.

Poziom Wisły w rejonie Płocka, Kępy Polskiej i Wyszogrodu (Mazowieckie) stabilizuje się. Lodołamacze, które od tygodnia pracują na Zbiorniku Włocławskim, rozbijają w środę zator w rejonie Nowej Wsi. Po zakończeniu akcji mają powrócić do bazy we Włocławku.

W związku z przyborem Wisły od poniedziałku w siedmiu położonych nad rzeką gminach powiatu płockiego: Wyszogród, Gąbin, Mała Wieś, Bodzanów, Słupno, Słubice i Nowy Duninów obowiązuje alarm powodziowy. W Płocku od wtorku obowiązuje z kolei pogotowie przeciwpowodziowe.

Jak poinformowała rzeczniczka Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej (RZGW) w Warszawie Urszula Tomoń, sześć lodołamaczy pracuje obecnie przy tamie we Włocławku oraz w okolicach Dobrzynia nad Wisłą.

Celem lodołamaczy jest udrożnienie koryta rzeki, aby zapobiec piętrzeniu się płynącej kry lodowej i ewentualnemu powstawaniu zatorów. Na Zbiorniku Włocławskim grubość pokrywy lodowej wynosi ok. 20 do 30 cm. "Planowane jest zakończenie akcji lodołamaczy na Zbiorniku Włocławskim. Powrócą one do bazy przy zaporze we Włocławku i tam będą stacjonowały w rezerwie" - powiedziała PAP Tomoń. Według RZGW jednostki będą utrzymywane w gotowości co najmniej do 15 marca.

W opinii Waldemara Ciesielskiego, kierownika płockiego oddziału RZGW, dzięki pracy lodołamaczy na Wiśle w powiecie płockim w ciągu najbliższych godzin można spodziewać się sukcesywnych spadków poziomu rzeki.

W środę przed południem poziom Wisły w Wyszogrodzie wynosił 570 cm, czyli 20 cm ponad stan alarmowy, a w Kępie Polskiej 503 cm, czyli 3 cm powyżej stanu alarmowego. W ciągu ostatniej doby notowano tam wahania poziomu wody.

W Płocku w środę przed południem poziom Wisły utrzymywał się poniżej stanów ostrzegawczych. "W wyniku pracy lodołamaczy, które jeszcze we wtorek dopłynęły do Płocka, główny nurt rzeki został oczyszczony z lodu, dzięki czemu woda swobodnie przepływa, a jej poziom systematycznie opada" - powiedział PAP dyrektor Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego Jan Piątkowski.

Dodał, że lodołamacze znajdują się obecnie w rejonie Nowej Wsi, gdzie rozbijają niewielki zator lodowy, który utworzył się na rzece. Po rozbiciu zatoru mają płynąć w dół rzeki w kierunku Włocławka.

Zbiornik Włocławski to największy sztuczny akwen w Polsce, który rozciąga się na Wiśle od Płocka do Włocławka. Zbiornik ma długość 58 km i szerokość od 1,2 do 2 km. Powstał pod koniec lat 60. XX wieku w związku z budową zapory i elektrowni we Włocławku. (PAP)

mb/ bno/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)