Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Poznań: 31.edycja Festiwalu Filmów Młodego Widza, Ale Kino! - w grudniu

0
Podziel się

Prawie 150 filmów z kilkudziesięciu krajów świata będzie można zobaczyć
podczas 31. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! Impreza zacznie się 1
grudnia w Poznaniu. Nagrodę specjalną festiwalu, Platynowe Koziołki, otrzymają "Bolek i Lolek".

bEqHOyWd

Prawie 150 filmów z kilkudziesięciu krajów świata będzie można zobaczyć podczas 31. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! Impreza zacznie się 1 grudnia w Poznaniu. Nagrodę specjalną festiwalu, Platynowe Koziołki, otrzymają "Bolek i Lolek".

W ciagu ośmiu dni (1-8 grudnia) zaplanowano 113 seansów, które odbędą się w Multikinie 51, Kinie Pałacowym i w teatrze Scena Wspólna.

Jak powiedział we wtorek na konferencji prasowej dyrektor festiwalu Jerzy Moszkowicz, widzowie zobaczą 43 filmy pełnometrażowe i ponad sto krótkometrażowych: filmy polskie, europejskie oraz produkcje m.in. z Gruzji, Australii, Tunezji, Kuby czy Egiptu.

bEqHOyWf

Najważniejszą częścią festiwalu jest konkurs o nagrodę Złotych Koziołków. W tym roku po raz pierwszy oddzielnie oceniane będą filmy krótko- i pełnometrażowe, które zostaną także nagrodzone w kategoriach filmy dla dzieci i dla młodzieży. Łącznie cztery filmy zostaną nagrodzone statuetkami.

Filmy oceniać będzie międzynarodowe jury, w którym zasiądą: dla filmów pełnometrażowych m.in. reżyser, laureat Oscara Duńczyk Martin Strange - Hansen; Michael Harbaeur, dyrektor podobnego do poznańskiego festiwalu Schlingel z Chemnitz. Natomiast filmy krótkometrażowe ocenią m.in. aktor Hugh O'Connor czy Tonje Hardersen była prezes Europejskiego Stowarzyszenia Filmu Dla Dzieci (ECFA).

"Chcieliśmy zakwalifikować do konkursu i festiwalu filmy, które są różne tematycznie i terytorialnie. Program ułożyliśmy tak, aby problemy poruszane w filmach były bardzo różnorodne" - dodał Moszkowicz.

Jak podano na konferencji nagrodę specjalną festiwalu - Platynowe Koziołki - otrzymają Bolek i Lolek. Jak uznali organizatorzy "jeden z najznakomitszych duetów w historii polskiego kina" a nagrodę otrzyma Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku Białej.

bEqHOyWl

"Współpraca Bolka i Lolka jest to model przyjaźni i solidarności, dzięki której można osiągnąć sukcesy i bardzo chcielibyśmy, aby to ich współdziałanie było wspólną cechą wszystkich Polaków" - powiedział dyrektor festiwalu Jerzy Moszkowicz.

Od kilku lat w ramach festiwalu prezentowany jest cykl Ale kino! Z piłką, prezentujący filmy o tematyce piłkarskiej. Przy okazji wręczane są nagrody Piłkarskich Koziołków. W tym roku ta nagroda została przyznana filmowi szwajcarsko-etiopskiemu "Piękny Horyzont" w reżyserii Stefana Jaegera.

I Ogólnopolski Festiwal Filmów dla Dzieci i Młodzieży został zorganizowany w 1969 roku. Do połowy lat 90. ubiegłego wieku był imprezą o charakterze krajowym. Pod obecną nazwą impreza działa od 1996 roku, a jej najważniejszą częścią jest międzynarodowy konkurs, w którym o statuetki Koziołków walczą filmy polskie i zagraniczne, długo- i krótkometrażowe. Organizatorem festiwalu jest Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. (PAP)

kpr/ abe/

bEqHOyWG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)