Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Poznań: Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

0
Podziel się:

Złożeniem kwiatów pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii
Krajowej oraz konferencją popularno-naukową zorganizowaną przez poznański oddział IPN uczczono we
wtorek w Poznaniu Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Złożeniem kwiatów pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej oraz konferencją popularno-naukową zorganizowaną przez poznański oddział IPN uczczono we wtorek w Poznaniu Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Uroczystość pod pomnikiem zorganizowali przedstawiciele NSZZ Solidarność i honorowego komitetu budowy odsłoniętego w 2007 roku w Poznaniu Pomnika Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej.

"Wdzięczni jesteśmy śp. prezydentowi Kaczyńskiemu za to, że możemy ten dzień upamiętnić. Ma on przypominać żołnierzy wyklętych, tych, którzy mieli intuicję, mieli mądrość, instynkt i zdawali sobie sprawę, do czego zmierza sytuacja polityczna w Polsce w 1944 i 45 roku. To ci, którzy pierwsi stanęli przeciwko władzy komunistycznej, przeciwko tym, którzy po totalitaryzmie faszystowskim, przynosili władzę na bagnetach" - powiedział podczas uroczystości Włodzimierz Buczyński z komitetu budowy pomnika.

Wcześniej w ramach zorganizowanej we wtorek w poznańskim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej konferencji zaprezentowano m.in. historię wielkopolskiego podziemia antykomunistycznego, którego jedną z najistotniejszych struktur była utworzona w 1945 roku Armia Polska Kraju Zachód.

"Po upadku Powstania Warszawskiego zastępca dowódcy AK gen. August Emil Fieldorf polecił cichociemnemu mjr Janowi Kamieńskiemu zorganizowanie organizacji NIE na terenie Wielkopolski. Organizacja miała opierać się na pozostałościach rozbitej w 1944 roku Armii Krajowej w Wielkopolsce oraz miejscowych oddziałach Narodowych Sił Zbrojnych" - powiedział PAP Rafał Sierchuła z pionu badawczego poznańskiego IPN-u.

Ostatecznie nowa organizacja została zdominowana przez żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, a jej dowódcą został ppłk Stanisław Kasznica - późniejszy ostatni komendant główny Narodowych Sił Zbrojnych.

Wojskowe struktury podziemia antykomunistycznego nazwały się Armia Polska Kraju Zachód. Po wyzwoleniu Poznania spod okupacji niemieckiej przez Armią Czerwoną w struktury organizacji wdarł się agent Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego, którego działanie doprowadziło do aresztowania i stracenia 11 osób z pionu wojskowego organizacji.

Działalność Armii Polskiej Kraju Zachód polegała głównie na działaniach wywiadowczych oraz antykomunistycznej akcji propagandowej.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony w tym roku przez sejm z inicjatywy nieżyjącego dziś prezydenta Lecha Kaczyńskiego w hołdzie - jak napisał w uzasadnieniu - "bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu".(PAP)

kpr/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)