Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Poznań: Festiwal Made in Chicago w hołdzie jego zmarłemu twórcy

0
Podziel się:

Twórcy i dyrektorowi festiwalu jazzowego Made in Chicago, Wojciechowi
Juszczakowi poświęcona będzie tegoroczna edycja wydarzenia. Festiwal rozpocznie się w piątek w
Poznaniu.

bEEbbJOZ

Twórcy i dyrektorowi festiwalu jazzowego Made in Chicago, Wojciechowi Juszczakowi poświęcona będzie tegoroczna edycja wydarzenia. Festiwal rozpocznie się w piątek w Poznaniu.

Do niedzieli w Poznaniu wystąpią m.in. Liquid Soul, Nicole Mitchell, Dee Alexander, Roscoe Mitchell, Mwata Bowden i Tatsu Aoki. Koncerty odbywać się będą w Scenie na Piętrze, pawilonie Nowej Gazowni i w Sali Wielkiej CK Zamek.

Wojciech Juszczak zmarł w lipcu tego roku. Trzydzieścioro biorących w festiwalu artystów przygotowało specjalne projekty dla jego upamiętnienia. Tegoroczny, VIII Festiwal Jazzowy Made in Chicago 2013 nosi podtytuł "Tribute to Wojtek Juszczak".

bEEbbJPb

Według organizatorów przedsięwzięcia, poznański projekt jest od lat jedną z najciekawszych propozycji na mapie europejskich festiwali jazzowych.

Wydarzenie rozpocznie się w piątek koncertem zespołu Nicole Mitchell's Sun Dial. Tego samego dnia odbędzie się koncert Dee Alexander's Funkin' with Acoustic Soul "A Tribute to Jimi Hendrix and James Brown".

"Największym koncertem tegorocznego festiwalu będzie +Kizuna: A Gathering for Wojciech+, który poprowadzą Tatsu Aoki i Mwata Bowden. Tutaj spotykać się będą muzyczne oblicza jazzu, muzyki azjatyckiej, afrykańskiej. W niedzielę odbędzie się koncert +Chicago Woj-tet+, pod wodzą Roberta Irvinga III, kompozytora i pianisty Milesa Davisa" - powiedział w czwartek na konferencji prasowej dyrektor festiwalu Eryk Kozłowski.

Festiwal zakończy w niedzielę pierwszy w Polsce koncert zespołu Liquid Soul.

bEEbbJPh

"Większość występujących w tym roku artystów gościła już w Poznaniu, oni znali Wojtka. To z ich strony wyszła propozycja, by w tym roku festiwal miał specjalny wymiar. Chcieli w taki muzyczny sposób pożegnać przyjaciela" - powiedział Kozłowski.

Jak podkreślił, Made in Chicago powstaje przy współpracy z najpoważniejszą organizacją wspierającą muzykę jazzową w USA - Jazz Institute of Chicago.

"Nasze wspólne z Wojtkiem dzieło pozwoliło stworzyć most między Chicago a Poznaniem. Ten festiwal to okazja pokazania muzyków nowych, ekscytujących, którzy może nigdy nie trafiliby do Polski"- powiedziała na konferencji Lauren Deutsch, dyrektor Jazz Institute of Chicago.

"Chicago ma do zaoferowania wielu interesujących muzyków, oni tworzą ściśle powiązaną społeczność. Bardzo ochoczo przyjęto do niej Wojtka. Jesteśmy tutaj by złożyć jemu hołd" - dodała.

bEEbbJPi

Pierwsza edycja festiwalu Made in Chicago miała miejsce w 2006 roku. (PAP)

rpo/ mlu/

bEEbbJPC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)