Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Poznań: IX Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Georga Telemanna

0
Podziel się:

46 skrzypków z Polski, Łotwy, Litwy, Ukrainy, Czech, Węgier i Francji weźmie
udział w rozpoczynającym się w sobotę w Poznaniu IX Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im.
Georga Philippa Telemanna.

46 skrzypków z Polski, Łotwy, Litwy, Ukrainy, Czech, Węgier i Francji weźmie udział w rozpoczynającym się w sobotę w Poznaniu IX Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Georga Philippa Telemanna.

"Wyniki dwudniowej rywalizacji ogłosimy podczas koncertu laureatów 26 marca. W ubiegłym roku rywalizację wygrała Emilia Jarocka z Białegostoku" - przypomniał w rozmowie z PAP dyrektor festiwalu Sławomir Jarmołowicz.

W konkursie mogą uczestniczyć młodzi skrzypkowie, którzy nie skończyli 16 lat. Przewodniczącym jury będzie prof. Michał Grabarczyk. W jury, oprócz Polaków, zasiądą: Frantisek Novotny z Brna, Tatiana Liberova z Sankt Petersburga, Eszter Perenyi z Budapesztu oraz Jurgis Dvarionas z Litwy.

Rywalizacja została podzielana na dwie części: I etap obejmuje wykonanie jednej z 12 fantazji na skrzypce solo Georga Philippa Telemanna i dowolnego utworu na skrzypce z fortepianem lub skrzypce solo. W II etapie młodzi skrzypkowie muszą zagrać dowolną część koncertu skrzypcowego.

Według dyrektora konkursu, Georg Philipp Telemann jest znakomitym patronem dla młodych skrzypków rozpoczynających karierę. "Jest on postacią europejską, przekraczającą granice między regionami i kręgami kulturowymi. Warto podkreślić polskie elementy życiorysu i twórczości kompozytora, który przebywał na dworach arystokratycznych w Żarach i Pszczynie, odwiedzał Kraków, był prawdziwie zafascynowany muzyką polską i wykorzystywał w swoich utworach motywy polskiej muzyki ludowej" - powiedział PAP Jarmołowicz.

Honorowy patronat nad konkursem objął minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski. Pula nagród wynosi 25 tys. zł.

Niemiecki kompozytor Georg Philipp Telemann (1681-1767) napisał około tysiąca suit orkiestrowych, wiele koncertów instrumentalnych i utworów kameralnych, około 2 tys. kantat; komponował także oratoria, msze, motety, pasje, psalmy, opery i pieśni.(PAP)

kpr/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)