Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Poznań: Kolejni świadkowie zeznawali w procesie dot. utworu Niemena

0
Podziel się

Kolejni świadkowie zeznawali w czwartek w Poznaniu w procesie dot.
upublicznienia utworu Czesława Niemena i Faridy "Musica Magica". 50 tys. zł zadośćuczynienia i
zakazu wykorzystywania utworu przez Stowarzyszenie Muzyczne "Brzmienia" domaga się żona muzyka.

bEgAEWOJ

Kolejni świadkowie zeznawali w czwartek w Poznaniu w procesie dot. upublicznienia utworu Czesława Niemena i Faridy "Musica Magica". 50 tys. zł zadośćuczynienia i zakazu wykorzystywania utworu przez Stowarzyszenie Muzyczne "Brzmienia" domaga się żona muzyka.

Prezes tego stowarzyszenia Krzysztof Wodniczak był w pewnym okresie menedżerem nieżyjącego artysty.

W lutym 2009 r. podczas koncertu poświęconemu pamięci Czesława Niemena w Poznaniu, zorganizowanego przez "Brzmienia", włoska piosenkarka Farida wykonała utwór "Musica Magica", do którego muzykę skomponował Niemen. Włoszka zaśpiewała do oryginalnej ścieżki dźwiękowej (fonogramu), stworzonej przez kompozytora, na której był nagrany - oprócz muzyki - również głos Niemena. Organizatorzy koncertu nie dostali zgody na upublicznienie tego nagrania od rodziny kompozytora.

bEgAEWOL

To zachowanie miało naruszyć prawa autorskie i dobra osobiste Małgorzaty Wydrzyckiej-Niemen, która jest główną spadkobierczynią spuścizny po Czesławie Niemenie. Proces rozpoczął się w marcu.

W czwartek zeznawali kolejni świadkowie, m.in. brat stryjeczny Niemena - Romuald Wydrzycki oraz autor książki o artyście Tadeusz Skliński. Wydrzycki, który jest wielkim fanem swojego nieżyjącego kuzyna, dwa lata temu zapowiadał wspomniany koncert w Poznaniu. Potwierdził, że sporny utwór był grany z tzw. półplaybacku - podkład instrumentalny oraz głos Niemiena był odtwarzany z płyty, natomiast Farida śpiewała na żywo swoją partię wokalną.

"W ten sposób Czesław zawsze grał na koncertach. Podkład muzyczny był puszczany z komputera, natomiast on zawsze śpiewał na żywo" - podkreślił.

Skliński mówił przed sądem, że do nagrania utworu doszło w 1990 roku. Najpierw powstawała ścieżka muzyczna, a potem piosenkarz nagrał do niej partię wokalną z włoskim tekstem napisanym przez Faridę. Zanim artystka dołożyła do utworu swój głos, piosenka była grana kilkakrotnie na koncertach i w radiu.

bEgAEWOR

Skliński potwierdził wcześniejsze zeznania Wodniczaka, który uważa, że miał prawo wykorzystać ten utwór podczas koncertu. Zdaniem prezesa "Brzmienia", był on własnością autorki tekstu Faridy, która wraz ze wszystkimi prawami otrzymała go od Niemena w prezencie.

"Miałem okazję rozmawiać z Faridą w tym i w ubiegłym roku. Przyznała, że Czesław ofiarował jej wspomniany utwór, poza tym prawnie oboje są autorami +Musica Magica+, bo on skomponował muzykę, a ona napisała tekst. Były już wcześniej podobne sytuacje, w którym Czesław podarowywał swoje utwory innym wykonawcom, jak choćby Maryli Rodowicz czy Hannie Banaszak" - powiedział Skalski.

Włoska piosenkarka oraz jej była menedżerka mają zostać przesłuchane przez sąd na kolejnej rozprawie, którą zaplanowano na 10 listopada.

Stowarzyszenie Muzyczne "Brzmienia" jest organizacją non profit, która zajmuje się organizacją imprez kulturalnych, wydaje też bezpłatne czasopismo "Brzemienia".

bEgAEWOS

Czesław Niemen urodził się jako Czesław Juliusz Wydrzycki w 1939 roku. Stał się legendą polskiej piosenki. Był wokalistą, instrumentalistą, kompozytorem, poetą, felietonistą i malarzem. W swoich utworach wykorzystywał teksty poetów: Cypriana Norwida, Adama Asnyka, Kazimierza Przerwy-Tetmajera. Był jedną z największych postaci polskiej estrady. Zmarł w 2004 roku.(PAP)

lic/ bos/ gma/

bEgAEWPm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)