Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Poznań: Koncert upamiętniający ofiary Gestapo w Teatrze Muzycznym

0
Podziel się:

Koncert "Pamiętamy..." w hołdzie wielkopolskim ofiarom Gestapo przygotowuje
Teatr Muzyczny w Poznaniu. Gmach Domu Żołnierza, w którym obecnie mieści się teatr, był w czasie
wojny siedzibą niemieckiej Tajnej Policji Państwowej.

Koncert "Pamiętamy..." w hołdzie wielkopolskim ofiarom Gestapo przygotowuje Teatr Muzyczny w Poznaniu. Gmach Domu Żołnierza, w którym obecnie mieści się teatr, był w czasie wojny siedzibą niemieckiej Tajnej Policji Państwowej.

Uroczysty koncert zaduszkowy odbędzie się 31 października. Artyści teatru oraz Chór Akademicki UAM wykonają "Requiem" Wolfganga Amadeusza Mozarta a także utwory Jana Sebastiana Bacha i Josefa Rheinbergera.

Wydarzenie jest pomysłem nowego dyrektora placówki Przemysława Kieliszewskiego. Jak przyznał, fakt, że teatr działa w tym samym obiekcie, w którym kiedyś przesłuchiwano i katowano ludzi, był przez lata tematem unikanym.

"Przychodząc tutaj zetknąłem się z wielkim problemem tego miejsca, problemem historii niezawinionej przez nas, ale odziedziczonej. Nie chcemy zamiatać pod dywan czegoś, co boli wiele osób w Poznaniu, ale chcemy się z tym zmierzyć" - powiedział Kieliszewski.

Zamierzeniem dyrektora jest organizowanie podobnych koncertów zaduszkowych każdego roku. Wydarzenie przygotowywane jest wespół z Instytutem Pamięci Narodowej i Ligą Obrony Kraju. Partnerem przedsięwzięcia jest Muzeum Martyrologiczne w Żabikowie.

Stojący w centrum miasta Gmach Domu Żołnierza został przekazany wojsku 19 marca 1939 r. w dniu imienin Józefa Piłsudskiego. Wówczas odbyła się też w Poznaniu ostatnia przed wybuchem II wojny światowej defilada Wojska Polskiego.

Po rozpoczęciu wojny i powołaniu urzędów Tajnej Policji Państwowej na ziemiach wcielonych do Trzeciej Rzeszy, w obiekcie rozpoczął pracę urząd Gestapo. Aresztowani Polacy byli tam przesłuchiwani, następnie umieszczani w Forcie VII a potem w uruchomionym w 1943 r. obozie w Żabikowie.

W piwnicach Domu Żołnierza funkcjonowało także tzw. więzienie domowe. W celach, na gołej posadzce przebywali skuci więźniowie, skąd wzywano ich na wielokrotne, połączone z torturami przesłuchania.

20 stycznia 1945 r. rozpoczęła się ewakuacja Gestapo. Wskutek zaciętych walk grupy bojowej SS z Armią Czerwoną obiekt został poważnie zniszczony.

Obecnie na gmachu umieszczona jest tablica o treści: "Dom ten w latach 1939 -1945 był siedzibą Gestapo. W powszechnej pamięci Polaków zapisał się jako miejsce hitlerowskich zbrodni - masowych aresztowań, tortur, męczeństwa, tragedii i śmierci tysięcy mieszkańców tzw. +Kraju Warty+".(PAP)

rpo/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)