Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Poznań: Kurze mecze atrakcją Krajowej Wystawy Zwierząt Hodowlanych

0
Podziel się

Mecze piłki nożnej rozgrywane przez kury ras rodzimych oraz wystawa polskich
ras zachowawczych to atrakcje 24. Krajowej Wystawy Zwierząt Hodowlanych, która odbywa się od piątku
na terenach Międzynarodowych Targów Poznańskich.

bEgxjczp

Mecze piłki nożnej rozgrywane przez kury ras rodzimych oraz wystawa polskich ras zachowawczych to atrakcje 24. Krajowej Wystawy Zwierząt Hodowlanych, która odbywa się od piątku na terenach Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Do niedzieli na wystawie zobaczyć będzie można ok. 1,3 tys. zwierząt. Najlepsze okazy koni, bydła ras mięsnych i mlecznych, trzody chlewnej, owiec, kóz, kaczek i kur, strusi i zwierząt futerkowych prezentuje 400 polskich hodowców. Są też m.in. ryby, raki, żaby, żubronie, jelenie hodowlane, gołębie oraz pszczoły.

"Wystawa organizowana jest przede wszystkim z myślą o hodowcach, którzy mogą przedstawić swoje najlepsze okazy zwierząt. Będą one oceniane przez międzynarodowe komisje sędziowskie. Liczymy też na to, że wystawą zainteresują się uczniowie szkół o profilach rolniczych a także gospodarstwa agroturystyczne, które szukają pomysłu na uzupełnienie oferty" - powiedziała w piątek PAP dyrektor projektu Jadwiga Chłapowska.

bEgxjczr

Ozdobą wydarzenia jest wystawa polskich ras zachowawczych. W jednym z pawilonów zobaczyć można ok. 130 zwierząt oraz ok. 30 stadek drobiu, będących przedstawicielami kilkudziesięciu ras, odmian i rodów zwierząt objętych programami ochrony.

Zaplanowano też pokazy zwierząt na ringach. W tym roku zaprezentują się najpiękniejsze okazy bydła ras mięsnych i mlecznych, trzody chlewnej, zwierząt ras rodzimych oraz koni.

W trakcie wystawy odbędą się konkursy, a także pokaz zaganiania owiec i mecz piłki nożnej kur ras rodzimych.

Jak powiedział PAP Paweł Radomski z Instytutu Zootechniki Państwowego Instytutu Badawczego, który jest organizatorem rozgrywek, kurze mecze będą się odbywały w sobotę i niedzielę na specjalnie przygotowanej w tym celu murawie.

bEgxjczx

"Kury są już na boisku, przedzielone specjalną przegrodą. Zobaczymy, czy w chwili, gdy ją usuniemy a kury dostaną piłkę, będą wiedziały, co z nią zrobić. Może będą za piłką gonić, może będą ją toczyć. Bramki są, więc jak wpadnie w nie piłka, to zaliczymy gola" - powiedział.

Jak dodał, kury zostaną oznaczone numerami. Zapewnił, że "przegranej drużynie nie grozi rosół".

Tegorocznej edycji wystawy towarzyszy Salon Produktu Regionalnego i Tradycyjnego, zorganizowany przy współpracy MTP i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. (PAP)

rpo/ mki/ jra/

bEgxjczS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)