Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Poznań: Makieta pomoże niewidomym "zwiedzić" Ostrów Tumski

0
Podziel się:

Makieta Ostrowa Tumskiego, najstarszej części Poznania, zostanie odsłonięta w
poniedziałek w okolicach historycznych zabudowań znajdujących się na poznańskiej wyspie. Dzięki
temu niewidomi będą mogli poznać szczegóły stojących na niej obiektów.

Makieta Ostrowa Tumskiego, najstarszej części Poznania, zostanie odsłonięta w poniedziałek w okolicach historycznych zabudowań znajdujących się na poznańskiej wyspie. Dzięki temu niewidomi będą mogli poznać szczegóły stojących na niej obiektów.

Odsłonięcie makiety odbędzie się przy okazji przypadającego w poniedziałek Międzynarodowego Dnia Białej Laski - święta osób niewidomych i niedowidzących. Będzie to trzeci tego typu obiekt w Poznaniu. Wcześniej w mieście odsłonięto makiety Stadionu Miejskiego i Starego Rynku.

Autorem makiety jest Roman Kosmala. Jak powiedział PAP rzeźbiarz, obejmuje ona teren wokół katedry od ul. Panny Marii do mostu Jordana i od ul. Kardynała Wyszyńskiego do ul. Lubrańskiego. Cokół jest granitowy a makieta odlana jest z brązu. Konstrukcja stanęła w okolicy pomnika Jana Pawła II, przed poznańską katedrą. Makieta kosztowała ok. 60 tys. zł.

"Wielkość makiety dostosowana jest do objęcia jej ramionami. Na planie dominuje oczywiście bazylika. Opisy zawierają najistotniejsze informacje pisane w alfabecie Braille'a" - powiedział PAP Kosmala. Podkreślił, że detale makiety były konsultowane z osobami niewidomymi.

Jak powiedziała PAP Hanna Pracharczyk, przewodnicząca Stowarzyszenia na Rzecz Rehabilitacji Niewidomych i Słabowidzących, współinicjatorka tworzenia w Poznaniu makiet, są one bardzo wygodnym narzędziem dla zwiedzających miasto turystów z dysfunkcjami wzroku. "Niewidomi też lubią zwiedzać. Żaden opis przedstawiony przez przewodnika nie zastąpi im rąk. Mogą nimi badać detale przedstawionych na makiecie budowli. To dla niewidomych doskonałe źródło wiedzy o tym, co nas otacza, oraz informacji jak dotrzeć w konkretne miejsca" - powiedziała.

"Makiety są nieco przerysowane, umieszczone na niej obiekty są często większe, by umieścić na nich więcej detali" - dodała.

W opracowaniu jest już kolejna makieta obejmująca Dzielnicę Zamkową z zamkiem, operą, placem Mickiewicza i stojącymi na nim pomnikami Adama Mickiewicza i Czerwca '56. Zostanie ona odsłonięta wiosną przyszłego roku.

Teren Ostrowa Tumskiego jest najstarszą i najcenniejszą historycznie częścią Poznania. Na tym terenie powstała pierwsza katedra chrześcijańska, w której powołano w 968 roku pierwsze w Polsce biskupstwo. Podziemia katedry stały się pierwszą nekropolią władców piastowskich. W murach katedry spoczywa trzech królów i pięciu książąt najstarszej polskiej dynastii. (PAP)

rpo/ as/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)