Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Poznań: Międzynarodowa konferencja nt. duszpasterstwa migrantów

0
Podziel się:

"Migracje Polaków a nowa ewangelizacja" - to temat międzynarodowej
konferencji, która we wtorek odbywa się w Poznaniu. Spotkanie poświęcone jest m.in. problemom
ewangelizowania środowisk polonijnych oraz migrantom jako głosicielom ewangelii.

"Migracje Polaków a nowa ewangelizacja" - to temat międzynarodowej konferencji, która we wtorek odbywa się w Poznaniu. Spotkanie poświęcone jest m.in. problemom ewangelizowania środowisk polonijnych oraz migrantom jako głosicielom ewangelii.

Konferencję zorganizował Instytut Duszpasterstwa Emigracyjnego i Ruch Apostolatu Emigracyjnego przy Towarzystwie Chrystusowym dla Polonii Zagranicznej w Poznaniu. Według organizatorów, niesienie pomocy migrantom w zachowaniu mocnej wiary jest obecnie ważnym wyzwaniem dla Kościoła.

Przesłanie do uczestników konferencji przekazał przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących, kard. Antonio Maria Veglio. Jak napisał, możliwość swobodnego przemieszczania się stwarza ogromną szansę dla nowej ewangelizacji.

Kard. Veglio zauważył, że Polacy emigrujący po akcesji Polski do struktur Unii Europejskiej "wnoszą w nowe środowiska swojego zamieszkania potencjał chrześcijański ludzi wierzących, ale równocześnie są obarczeni wielką odpowiedzialnością za przekazywanie tej wiary i za świadectwo swojego osobistego życia".

"Ten polski fenomen emigracyjny sprawia, że należy podjąć dialog dotyczący otwarcia lokalnych wspólnot na emigrantów. Kościół lokalny nie tylko jest zobowiązany do zrewidowania swoich propozycji ewangelizacyjnych, ale także wystawia wiernych lokalnego Kościoła na swojego rodzaju test wiary w przekazywaniu Ewangelii innym" - napisał.

Jak podkreślił, szczególną rolę w odpowiednim ukierunkowaniu i wspieraniu Polaków na emigracji odgrywają pracujący z nimi duszpasterze. Ich zadaniem jest ochrona kulturowej i religijnej odrębności emigrantów oraz pomoc emigrantom w autentycznej integracji i dialogu.

Jak powiedział PAP dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego ks. Wiesław Wójcik, o zjawisku migracji jako sposobności do głoszenia ewangelii we współczesnym świecie pisał papież Benedykt XVI w tegorocznym orędziu na 98. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.

"Papież podkreślił, że niesienie pomocy migrantom w zachowaniu mocnej wiary to wyzwanie dla Kościoła. Nowa ewangelizacja wśród polskich migrantów oznacza nowe metody, nowy zapał, nowy entuzjazm, choć misja Kościoła jest ta sama. Jesteśmy świadkami, jak wielu naszych rodaków - katolików przebywających poza krajem - przestało szukać Boga, Kościoła, a nawet stali się zgorszeniem dla lokalnych środowisk" - mówił ks. Wójcik.

Jak powiedział ks. Wójcik, według szacunków, za granicami Polski żyje ok. 18 mln Polaków, posługuje im ponad 4 tys. polskich duszpasterzy.

Uczestnicy konferencji podjęli też temat mediów jako nowych ewangelizatorów ludzi w drodze, migracjom polskich studentów jako szansie dla nowej ewangelizacji oraz ewangelizacji Polaków wyjeżdżających za granicę na wypoczynek.

W konferencji uczestniczą eksperci od migracji z polskich ośrodków naukowych, duszpasterze polonijni a także goście z Niemiec, Belgii, Danii, Francji i Wielkiej Brytanii.(PAP)

rpo/ abr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)