Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Poznań: Mobilne Muzeum Powstania Wielkopolskiego - od piątku

0
Podziel się

Materiały multimedialne, mapy oraz pamiątki rodzinne będzie można zobaczyć od
piątku w Mobilnym Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Obiekt stanie w centrum handlowym obok Dworca
Głównego w Poznaniu.

bEpEBsnF

Materiały multimedialne, mapy oraz pamiątki rodzinne będzie można zobaczyć od piątku w Mobilnym Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Obiekt stanie w centrum handlowym obok Dworca Głównego w Poznaniu.

Muzeum ma konstrukcję przypominającą kontenery; jego powierzchnia wynosi ok. 200 mkw. Wstęp do obiektu będzie darmowy; oficjalne otwarcie nastąpi w piątek o godz. 17.

"Naszym celem było przygotowanie wystawy, którą dotrzemy do młodych ludzi. Chcieliśmy im pokazać historię regionu, ale również zainteresować tematyką Powstania Wielkopolskiego" - powiedziała w rozmowie z PAP pomysłodawczyni przedsięwzięcia oraz prezes Fundacji Wielkopolska Brand Agnieszka Wiśniewska.

bEpEBsnH

Na potrzeby muzeum przygotowana została interaktywna podłoga, na której znajdą się informacje o powstaniu wielkopolskim, mapy regionów oraz informacje o działaniach powstańczych. W obiekcie stanie również kilka ekranów dotykowych i stołów, które będą prezentowały informacje o powstaniu. W muzeum zobaczyć będzie można m.in. trójwymiarowy mundur Józefa Dowbora Muśnickiego.

Zwiedzających przy wejściu do muzeum witać będzie stworzona z hologramów w skali 1:1 postać Ignacego Jana Paderewskiego.

"Na potrzeby stworzenia hologramu poprosiliśmy poznańskiego aktora, który użyczył nam swojej postaci i głosu. Został on ucharakteryzowany na wzór Paderewskiego i zwraca się do zwiedzających w taki sam sposób, w jaki mówił Paderewski do Poznaniaków 95 lat temu na Placu Wolności" - zaznacza Wiśniewska

Poza wystawą w weekendy odbywać się będą pokazy i lekcje historii, w których udział wezmą rekonstruktorzy wcielający się w role powstańców. "Podczas pokazów rekonstruktorzy będą opowiadać o tym, jak wyglądało życie w okresie wybuchu powstania wielkopolskiego, ale również będą mówić o samych powstańcach i ich losach" - powiedziała Wiśniewska.

bEpEBsnN

Plany Fundacji Wielkopolska Brand sięgają znacznie dalej. Poza mobilnym muzeum planują oni stworzyć w przeciągu dwóch lat wirtualne muzeum powstania, w którym znajdą się zeskanowane pamiątki i informacje dotyczące działań.

"Muzeum Powstania Wielkopolskiego nie traktujemy jako projekt jednoroczny. Podczas skanowania pamiątek pojawił się pomysł stworzenia wirtualnego muzeum, które pozwoli na przeglądanie eksponatów w internecie. Dzięki temu będzie można opowiedzieć o nim swojej rodzinie lub znajomym, którzy nie będą mieli okazji przyjścia do mobilnego muzeum" - zaznaczyła Wiśniewska.

Mobilne Muzeum Powstania Wielkopolskiego w stolicy Wielkopolski będzie można zwiedzać od 27 grudnia do 31 stycznia 2014 roku.

Patronem medialnym muzeum jest portal PAP i MHP: dzieje.pl.(PAP)

bEpEBsnO

mat/ abe/

bEpEBsoi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)