Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Poznań: Naukowcy zbadają potencjał Aglomeracji Poznańskiej

0
Podziel się:

Założenia projektu badawczego "Funkcjonowanie
i kierunki rozwoju Aglomeracji Poznańskiej" zaprezentowano w
poniedziałek w Poznaniu. "Naukowcy mają nam dać wiedzę
teoretyczną, która zaowocuje praktycznym i rozwiązaniami" -
powiedział PAP starosta poznański Jan Grabkowski.

Założenia projektu badawczego "Funkcjonowanie i kierunki rozwoju Aglomeracji Poznańskiej" zaprezentowano w poniedziałek w Poznaniu. "Naukowcy mają nam dać wiedzę teoretyczną, która zaowocuje praktycznym i rozwiązaniami" - powiedział PAP starosta poznański Jan Grabkowski.

Badania przeprowadzi konsorcjum zawiązane przez cztery wyższe uczelnie Poznania: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Politechnikę Poznańską, Uniwersytet Ekonomiczny i Uniwersytet Przyrodniczy.

Projekt koordynuje Centrum Badań Metropolitalnych UAM, a finansowany jest przez samorządy miast gmin i powiatu. Na badania - rozpisane na 2,5 roku - przeznaczono 2,5 miliona złotych.

"Celem projektu jest rozpoznanie głównych potencjałów oraz problemów rozwojowych aglomeracji poznańskiej i wypracowanie wspólnej dla tworzących ją jednostek, średnioterminowej strategii rozwoju - do 2020 r." - powiedział PAP dyrektor Centrum Badań Metropolitalnych prof. Tomasz Kaczmarek.

Jak dodał, projekt badawczy, rozłożony na 2,5 roku, łączy aspekty: teoretyczny - rozwój metodologii badań nad aglomeracjami, poznawczy - diagnoza funkcjonowania aglomeracji i aplikacyjny - opracowanie strategii jej rozwoju.

Samorządowcy chcą, aby raport po badaniach dał im narzędzia do lepszego zarządzania Aglomeracją Poznańską.

"Dobrze jest uzyskać od naukowców takie informacje, które pozwolą politykom na np. rezygnację z partykularnych interesów na rzecz dobra wspólnoty" - powiedział PAP Grabkowski.

Pierwsza część projektu zakończona zostanie w 2009 roku i będzie to diagnoza stanu obecnego i określenie kierunków rozwoju aglomeracji. Wynikiem tego ma być poprawa jakości życia w mieszkańców Poznania i okolicznych gmin.

"Może to doprowadzić do tego, że wszyscy mieszkańcy aglomeracji będą mniej płacili za wodę czy komunikację publiczną" - powiedział PAP prezydent Poznania Ryszard Grobelny.

Powiat, miasta i gminy wchodzące w skład Aglomeracji Poznańskiej opracują wspólną strategię promocyjną, wspólne zarządzanie edukacją, szczególnie zawodową, która ma być elastyczna i nastawiona na szkolenie kadr dla przedsiębiorstw działających na terenie aglomeracji. Wspólny ma też być plan rozwoju sieci wodociągowo-kanalizacyjnej, wspólny program gospodarowania odpadami komunalnymi.

Diagnozy sporządzać będą naukowcy i eksperci czterech uczelni poznańskich, wchodzących w skład Konsorcjum badań nad Aglomeracją Poznańską. Zostało ono powołane przez Radę Aglomeracji Poznańskiej, którą tworzą szefowie Miasta Poznań, Powiatu Poznańskiego i okolicznych 20 gmin. Porozumienie w tej sprawie podpisano w maju 2007 roku.

Aglomeracja Poznańska to 600 tys. mieszkańców Poznania, około 300 tysięcy osób w gminach ościennych i kolejne trzysta w gminach nie graniczących z Poznaniem.(PAP)

kpr/ par/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)