Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Poznań: Otwarto wystawę "Enigma - krok do wolności"

0
Podziel się:

We wtorek w Poznaniu otwarto wystawę pt. "Enigma - krok do wolności",
prezentującą 15 fotogramów poświęconych podpułkownikowi Maksymilianowi Ciężkiemu, szefowi biura
szyfrów Wojska Polskiego, jego rodzinie oraz polskim kryptologom pracującym nad rozszyfrowaniem
niemieckiej maszyny szyfrującej.

We wtorek w Poznaniu otwarto wystawę pt. "Enigma - krok do wolności", prezentującą 15 fotogramów poświęconych podpułkownikowi Maksymilianowi Ciężkiemu, szefowi biura szyfrów Wojska Polskiego, jego rodzinie oraz polskim kryptologom pracującym nad rozszyfrowaniem niemieckiej maszyny szyfrującej.

Ppłk Maksymilian Ciężki był głównym organizatorem zespołu matematyków, do którego należeli poznańscy kryptolodzy - Jerzy Różycki, Henryk Zygalski i Marian Rejewski. W 1932 roku jako pierwsi złamali oni kod Enigmy, niemieckiej maszyny szyfrującej. Ich sukces uważany jest za największy wkład Polski w zwycięstwo aliantów w II wojnie światowej.

"Ppłk Ciężki dokonał rewolucji w światowej kryptologii. W czasie, gdy wszystkie służby kryptologiczne świata zatrudniały lingwistów, to on wpadł na pomysł zaproszenia matematyków do pracy nad szyframi. Poznańscy kryptolodzy poznali szyfr Enigmy - niemieckiej maszyny kodującej i dokonali tego metodami matematycznymi" - powiedział podczas uroczystego otwarcia wystawy dr Marek Grajek, kryptolog, historyk, autor książki "Enigma. Bliżej prawdy".

Maksymilian Ciężki urodził się 24 listopada 1898 roku w Szamotułach. Był współtwórcą lokalnego skautingu. Uczestniczył w Powstaniu Wielkopolskim i w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku. Jako dowódca Biura Szyfrów polskiego wywiadu brał udział w pracach nad złamaniem kodu Enigmy. Po wojnie żył w odosobnieniu na emigracji. Zmarł 9 listopada 1951 roku w angielskim Par.

W minionym roku dzięki staraniom m.in. marszałka wielkopolskiego Marka Woźniaka do rodzinnych Szamotuł zostały sprowadzone prochy Maksymiliana Ciężkiego.

Wystawę otwarto w drugą rocznicę odsłonięcia pomnika polskich kryptologów przed Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. Będzie można ją oglądać w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim do 23 listopada.(PAP)

kpr/ abe/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)