Notowania

wiadomości
06.02.2013 16:03

Poznań: Pierwszy dokumentalny serial teatralny w Teatrze Nowym

Dwa pierwsze odcinki dokumentalnego serialu teatralnego "Jeżyce Story. Posłuchaj Miasta" pokaże w piątek Teatr Nowy w Poznaniu. Reżyserem spektakli "Lokatorzy" i "Buntownicy" jest Marcin Wierzchowski.

Podziel się
Dodaj komentarz

Dwa pierwsze odcinki dokumentalnego serialu teatralnego "Jeżyce Story. Posłuchaj Miasta" pokaże w piątek Teatr Nowy w Poznaniu. Reżyserem spektakli "Lokatorzy" i "Buntownicy" jest Marcin Wierzchowski.

Serial jest jedną z propozycji przygotowanych z okazji 90-lecia Teatru Nowego w Poznaniu. Jego tematem i zbiorowym bohaterem są Jeżyce, dzielnica w centrum Poznania, w której mieści się siedziba Teatru Nowego.

Każdy odcinek serialu podporządkowany jest jakiemuś tematowi, który określa tytuł przedstawienia. Pierwsze dwa spektakle odcinki to "Buntownicy" - opowiadający historie niepokornych mieszkańców Jeżyc i "Lokatorzy" - opowiadający historię mieszkańców jeżyckich kamienic.

"Są to prawdziwe, zebrane przez aktorów - opowieści mieszkańców Jeżyc, nie ingerujemy w ich treść, nie układamy w jedną ciągłą historie, ale dajmy tym historiom sceniczny pretekst do rozmowy" - powiedział podczas konferencji prasowej reżyser spektaklu Marcin Wierzchowski.

Według scenarzysty krytyka i publicysty Romana Pawłowskiego między każdym ze spektakli, które trwają 80 - 90 minut będzie, podobnie jak w filmach, sekwencja "w poprzednim odcinku". Dla Romana Pawłowskiego jest to debiut dramaturgiczny.

W spektaklach występują aktorzy Teatru Nowego: Elżbieta Łukaszewska, Paweł Binkowski, Paweł Haładyński, Nikodem Kasprowicz, Andrzej Lajborek, Agnieszka Różańska, Janusz Andrzejewski i Wojciech Deneka.

Spektakl ma własna stronę internetową, www.jezycestory.pl która jest zarazem elektronicznym programem teatralnym.

Teatr w kwietniu zaprezentuje dwa kolejne odcinki serialu pod roboczymi tytułami "Miasto kobiet" i "Miasto mężczyzn".

"Mamy też nadzieje kontynuować podobny serial, ale w odniesieniu do Wielkopolski" - powiedział dyrektor Teatru Nowego w Poznaniu Piotr Kruszczyński.

Reżyser spektaklu Marcin Wierzchowski jest absolwentem Wydziału reżyserii Dramatu krakowskiej PWST. Realizował projekty m.in. w Teatrze im. W. Horzycy w Toruniu, Teatrze Współczesnym w Szczecinie. (PAP)

kpr/ ls/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz