Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Poznań: Pomoc finansowa dla kombatantów i uczestników Czerwca '56

0
Podziel się:

W przyszłym tygodniu rozpocznie się przyjmowanie wniosków o pomoc finansową
dla kombatantów i uczestników wydarzeń poznańskiego Czerwca '56. Taka pomoc będzie przyznawana po
raz czwarty.

W przyszłym tygodniu rozpocznie się przyjmowanie wniosków o pomoc finansową dla kombatantów i uczestników wydarzeń poznańskiego Czerwca '56. Taka pomoc będzie przyznawana po raz czwarty.

Od 2006 roku kombatanci i uczestnicy Czerwca '56 co dwa lata otrzymywali pomoc finansową z rezerwy budżetu państwa; każdorazowo była to łącznie kwota 500 tys. złotych.

"Ostatnia pomoc była przyznana w roku ubiegłym. W tym roku z okazji 55. rocznicy Czerwca wystąpiliśmy o przyznanie pomocy rok po roku, i premier się na nią zgodził. Mamy nadzieję, że teraz wsparcie będzie przyznawane każdego roku" - powiedział we wtorek podczas konferencji prasowej wojewoda wielkopolski Piotr Florek.

Wnioski o pomoc będzie można składać od poniedziałku, 11 kwietnia, do końca miesiąca. Pieniądze mają trafić do potrzebujących przed 28 czerwca, rocznicą poznańskich wydarzeń.

Mogą się o nie starać czynni uczestnicy Czerwca '56 znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, którzy doznali uszczerbku na zdrowiu, doznali represji ze strony funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa, istotnych represji w miejscu zatrudnienia lub mają szczególne zasługi w niesieniu pomocy ofiarom lub ich najbliższe rodziny.

W poprzednich latach pieniądze otrzymywało niespełna 200 osób.

Kombatanci i uczestnicy Powstania w 1956 roku są zadowoleni z pomocy, jednak bardziej zależałoby im na takiej nowelizacji ustawy o kombatantach, aby zostali oni objęci jej zapisami.

"Potrzeba zmiany ustawy kombatanckiej, bo wtedy mielibyśmy taka pomoc zagwarantowaną" - powiedział podczas konferencji prasowej prezes Związku Kombatantów i Uczestników Powstania Poznański Czerwiec 1956 Włodzimierz Marciniak.

"Prace nad nowelizacja ustawy trwają, ale zmiana musiałaby objąć uczestników wszystkich zrywów niepodległościowych, także tych z roku 1970, '76 i '80 a to, jak się domyślam, byłoby za dużym obciążeniem dla budżetu. To nasze poznańskie rozwiązane jest protezą, ale miejmy nadzieję, że stałą" - powiedział poseł PO Dariusz Lipiński.

Średnie świadczenie wypłacane poznańskim kombatantom wynosi około 2,4 tys. zł; przy dodatku kombatanckim w wysokości 182 zł daje to podobną, w skali roku, kwotę - wyliczył wojewoda Piotr Florek.

28 czerwca 1956 r. poznańscy robotnicy Zakładów im. Stalina (tak wówczas nazywały się Zakłady Cegielskiego) podjęli pod hasłami "Chleba i wolności!" strajk generalny i zorganizowali masową demonstrację uliczną. Następstwem robotniczego wystąpienia stały się dwudniowe starcia na ulicach miasta.

Według IPN zginęło w nich co najmniej 58 osób, a kilkaset zostało rannych (wśród nich pacyfikujący demonstracje i ranni w wyniku ostrzału budynków służby bezpieczeństwa przez robotników). Około 700 osób aresztowano.

Zdaniem historyków poznański Czerwiec doprowadził do zmian politycznych w Polsce w październiku 1956 r. Szefem PZPR został wówczas Władysław Gomułka, z więzień i miejsc internowania wypuszczano więźniów politycznych, w tym kard. Stefana Wyszyńskiego.(PAP)

kpr/ itm/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)