Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Poznań: Protest firm śmieciowych

0
Podziel się:

Kilkadziesiąt śmieciarek zablokowało w piątek ulicę przed siedzibą związku
międzygminnego, który organizuje zagospodarowanie odpadów w Poznaniu i ośmiu okolicznych gminach.

Kilkadziesiąt śmieciarek zablokowało w piątek ulicę przed siedzibą związku międzygminnego, który organizuje zagospodarowanie odpadów w Poznaniu i ośmiu okolicznych gminach.

Przed budynkiem Związku Międzygminnego Gospodarki Odpadami Aglomeracji Poznańskiej (GOAP) pikietowało kilkudziesięciu związkowców.

"Domagamy się uszanowania naszych miejsc pracy i lepszego egzekwowania prawa wobec firm startujących w przetargu odpadowym. Uważamy też, że w przetargu warunki odbioru odpadów, mówiące o zbiórce śmieci w śródmieści raz w tygodniu, są nierealne" - powiedział PAP szef NSZZ "Solidarność" w firmie Remondis Sanitech Ryszard Skrzypczak.

Firma Remondis Sanitech nie wygrała przetargu m.in. na zagospodarowanie odpadów w sześciu sektorach, na które podzielone zostało śródmieście Poznania. Jej oferta była kilkukrotnie droższa od zaproponowanej przez konkurencję. Bez tego zlecenia firma będzie musiała ograniczyć działalność i zwolnić pracowników.

W tych sześciu śródmiejskich sektorach przetarg nie został jeszcze prawomocnie rozstrzygnięty; firma, która go wygrała nie udowodniła ostatecznie, czy ma w Poznaniu bazę logistyczno-magazynową.

"Trwa postępowanie przetargowe, jeżeli firma FB Serwis, która wygrała przetarg udowodni, że spełnia wymogi przetargowe, to podpiszemy z nią umowę, w przeciwnym wypadku przetarg zostanie unieważniony i rozpiszemy następny" - powiedział po proteście dziennikarzom dyrektor biura Związku Międzygminnego Gospodarki Odpadami Aglomeracji Poznańskiej Przemysław Gonera.

Odnosząc się do zarzutów, że odbiór odpadów raz w tygodniu ze śródmieścia Poznania jest zbyt rzadki Gonera powiedział, że to jest "minimalna częstotliwość i w gestii zbierającego odpady jest to, czy będzie to robił częściej czy nie".

Tzw. ustawa śmieciowa od 1 lipca br. nałożyła na gminy obowiązek przejęcia odpowiedzialności za gospodarkę odpadami komunalnymi na swoim terenie. Gminy są m.in. zobligowane do odbioru i zagospodarowania odpadów zielonych, odpadów niebezpiecznych i wielkogabarytowych, a także usuwania odpadów z nielegalnych wysypisk.

W Poznaniu i ośmiu okolicznych gminach, w których mieszka 715 tys. mieszkańców, nowy system organizuje Związek Międzygminny Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej (GOAP). GOAP podzielił cały podległy mu obszar na 22 sektory.

Dotychczas umowy na wywóz śmieci podpisano w sześciu sektorach, w kolejnych dziesięciu ogłoszono ponowny przetarg, a dla sześciu obejmujących śródmieście Poznania postępowanie przetargowe trwa.

Obecnie w Poznaniu i okolicach obowiązuje okres przejściowym - odpady do końca roku wywożą firmy, które obsługiwały wywóz śmieci przed wejściem w życie tzw. ustawy śmieciowej i zgodziły się robić to dalej.

Według urzędników GOAP ostateczne rozstrzygnięcie wszystkich przetargów może nastąpić w pierwszym kwartale 2014 roku.(PAP)

kpr/ je/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)