Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Poznań: Rocznica wydania rozkazu rozstrzelania polskich oficerów

0
Podziel się:

Mszą świętą w kościele garnizonowym i złożeniem kwiatów pod pomnikiem Ofiar
Katynia i Sybiru uczczono w niedzielę w Poznaniu 72. rocznicę wydania przez władze Związku
Sowieckiego rozkazu rozstrzelania polskich oficerów i policjantów.

Mszą świętą w kościele garnizonowym i złożeniem kwiatów pod pomnikiem Ofiar Katynia i Sybiru uczczono w niedzielę w Poznaniu 72. rocznicę wydania przez władze Związku Sowieckiego rozkazu rozstrzelania polskich oficerów i policjantów.

"5 marca jest jedną z dat upamiętniających ofiary zbrodni sowieckiej z 1940 roku. Każdego roku w niedzielę, bez przemówień, mszą świętą, modlitwą i złożeniem kwiatów czcimy te ofiary" - powiedział PAP organizator uroczystości prezes stowarzyszenia "Katyń" Tadeusz Patecki.

5 marca 1940 r. Biuro Polityczne KC WKP(b) podjęło uchwałę o rozstrzelaniu polskich oficerów, policjantów, funkcjonariuszy Korpusu Ochrony Pogranicza i służby więziennej - więzionych w obozach na terenie Związku Sowieckiego.

Po trwających miesiąc przygotowaniach, 3 kwietnia 1940 r. rozpoczęto likwidację obozu w Kozielsku, a dwa dni później obozów w Starobielsku i Ostaszkowie. Przez następnych sześć tygodni Polacy wywożeni byli z obozów grupami do miejsc kaźni.

Z Kozielska 4 404 osób przewieziono do Katynia i zamordowano strzałami w tył głowy. 3 896 jeńców ze Starobielska zabito w pomieszczeniach NKWD w Charkowie, a ich ciała pogrzebano na przedmieściach miasta w Piatichatkach. 6 287 osób z Ostaszkowa rozstrzelano w gmachu NKWD w Kalininie (obecnie Twer), a pochowano w miejscowości Miednoje. Łącznie zamordowano 14 587 osób.

Na mocy decyzji z 5 marca 1940 r. wymordowano również około 7 300 Polaków przebywających w różnych więzieniach na terenach włączonych do Związku Sowieckiego: na Ukrainie rozstrzelano 3 435 osób (ich groby prawdopodobnie znajdują się w Bykowni pod Kijowem), a na Białorusi około 3,8 tys. (pochowanych prawdopodobnie w Kuropatach pod Mińskiem).

Większość z nich stanowili aresztowani działacze konspiracyjnych organizacji, oficerowie niezmobilizowani we wrześniu 1939 r., urzędnicy państwowi i samorządowi oraz "element społecznie niebezpieczny" z punktu widzenia władz sowieckich. (PAP)

kpr/ mhr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)