Notowania

śmierć
18.05.2010 16:46

Poznań: Uczczono 28. rocznicę śmierci Piotra Majchrzaka

Rodzina, przyjaciele i znajomi Piotra Majchrzaka spotkali się we wtorek w Poznaniu przed kamieniem upamiętniającym śmierć 19-latka. Majchrzak zmarł w maju 1982 r., pobity tydzień wcześniej przez ZOMO.

Podziel się
Dodaj komentarz

Rodzina, przyjaciele i znajomi Piotra Majchrzaka spotkali się we wtorek w Poznaniu przed kamieniem upamiętniającym śmierć 19-latka. Majchrzak zmarł w maju 1982 r., pobity tydzień wcześniej przez ZOMO.

Uczestnicy spotkania złożyli kwiaty przed kamieniem i zapalili znicze.

"Zbieramy się tu co roku, aby pamięć o tej zbrodni nie zaginęła. Aby jego ofiara nie poszła na marne" - powiedział organizator uroczystości Piotr Lisiewicz z Akcji Alternatywnej Naszość.

11 maja 1982 roku przy kościele Najświętszego Zbawiciela w Poznaniu oddział ZOMO pobił 19-latka. Po tygodniu w wyniku obrażeń chłopak zmarł w szpitalu.

Prawdopodobną przyczyną pobicia mogła być działalność opozycyjna Majchrzaka. W dniu pobicia w klapie kurtki miał wpięty opornik - symbol sprzeciwu wobec komunistów.

Milicja zastraszała rodzinę i przyjaciół Majchrzaka, sugerowano, że chłopaka zabił pijany mężczyzna. Prokuratura umorzyła śledztwo z powodu braku dowodów, a później z powodu niewykrycia sprawców.

Piotr Majchrzak uznawany jest za ofiarę stanu wojennego. Rodzina zamordowanego wystąpiła do sądu o zadośćuczynienie za śmierć Piotra. Ojciec i matka domagają się po 500 tys. zł.

"Dzięki temu procesowi chcemy też dowiedzieć się, kto zabił Piotrka. Bo żadne śledztwo tego nie wykryło" - powiedziała matka zamordowanego Teresa Majchrzak.

Przed południem kwiaty pod pomnikiem złożyli przedstawiciele NSZZ Solidarność.

"Przychodzimy tu od wielu lat. Naszym obowiązkiem jest pamięć o tych, którzy zginęli. Jest wiele podobnych historii, które pokazują prawdę o tamtych czasach" - powiedział szef wielkopolskiej Solidarności Jarosław Lange. (PAP)

kpr/ abr/ gma/

Tagi: śmierć, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz