Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Poznań: Włoska piosenkarka zeznawała w procesie dotyczącym utworu Niemena

0
Podziel się:

Farida - włoska piosenkarka i niegdysiejsza muza Czesława Niemena - zeznawała
w czwartek w Poznaniu w procesie dotyczącym upublicznienia utworu "Musica Magica" , do którego
muzykę skomponował Niemen, a słowa napisała Farida.

Farida - włoska piosenkarka i niegdysiejsza muza Czesława Niemena - zeznawała w czwartek w Poznaniu w procesie dotyczącym upublicznienia utworu "Musica Magica" , do którego muzykę skomponował Niemen, a słowa napisała Farida.

Farida - włoska piosenkarka i niegdysiejsza muza Czesława Niemena - zeznawała w czwartek w Poznaniu w procesie dotyczącym upublicznienia utworu "Musica Magica", którego współautorami była ona i Czesław Niemen.

Żona muzyka domaga się 50 tys. zł zadośćuczynienia i zakazu wykorzystywania utworu przez Stowarzyszenie Muzyczne "Brzmienia". Prezes tego stowarzyszenia Krzysztof Wodniczak był w pewnym okresie menedżerem Niemena. W lutym 2009 r. zorganizował w Poznaniu koncert poświęcony pamięci nieżyjącego artysty. Podczas tego koncertu Farida wykonała utwór, o upublicznienie którego toczy się sądowy spór.

Włoszka zaśpiewała do oryginalnej ścieżki dźwiękowej (fonogramu), stworzonej przez kompozytora, na której był nagrany - oprócz muzyki - również głos Niemena. Organizatorzy koncertu nie dostali zgody na upublicznienie tego nagrania od rodziny kompozytora. To zachowanie miało naruszyć prawa autorskie i dobra osobiste Małgorzaty Wydrzyckiej-Niemen, która jest główną spadkobierczynią spuścizny po Czesławie Niemenie. Proces rozpoczął się w marcu.

Wodniczak twierdzi, że miał prawo wykorzystać ten utwór podczas koncertu, bo był on własnością autorki tekstu, Faridy, która wraz ze wszystkimi prawami otrzymała go od Niemena w prezencie.

Farida, właściwie Concetta Gangi, zeznała w sądzie, że jest współautorką spornego utworu i że Niemen darował jej prawo do jego wykorzystywania.

"To był podarunek serca. Ja dałam mu słowa, on dał mi swoją muzykę. My nie musieliśmy między sobą mówić o jakimś przekazywaniu sobie praw autorskich" - powiedziała w sądzie Farida.

Włoszka piosenkarka zeznała też, że wykonywała ten utwór podczas swoich występów w Las Vegas w latach 1995-1997 i że robiła to za wiedzą i zgodą Niemena. "On też zresztą kilkukrotnie ten utwór wykonywał, ale nie pamiętam w jakich okolicznościach i kiedy" - zaznaczyła Farida.

Piosenkarka oświadczyła też, że nie rozumie, o co toczy się ten cały spór.

"Przecież dochód z tego koncertu w Poznaniu był przeznaczony na ratowanie domu rodzinnego Niemena, a pani Małgorzata Niemen powinna się cieszyć, że śpiewając ten utwór przypomniałam o twórczości Niemena. Jak pani Małgorzata chce, to ja ten utwór jej oddam, nie będę go więcej śpiewała. Oddam też zarobione pieniądze, ale niech da już spokój mnie i panu Wodniczakowi" - mówiła Farida.

Z jej zeznań wynika, że utwór był kompletny i artystycznie skończony już po nagraniu na początku lat 90. XX wieku.

Rodzina Niemena twierdzi, że nie był on wtedy ukończony i że w 2009 roku doszło do pierwszego publicznego jego wykonania.

Drugim świadkiem przesłuchiwanym w czwartek była menedżerka, która w 2009 roku chciała zorganizować występy Faridy w Poznaniu i w Sopocie.

"Uzyskałam zgodę pani Małgorzaty Niemen na wykonanie tego utworu przez Faridę pierwszy raz publicznie podczas festiwalu w Sopocie w 2009 roku, ale pod warunkiem, że nie zaśpiewa go w Poznaniu. Stało się inaczej i straciłam dobre imię jako menadżerka" - zeznała Kinga Kosińska.

Kolejną rozprawę w tym procesie zapowiedziano na 26 stycznia.

Stowarzyszenie Muzyczne "Brzmienia" jest organizacją non profit, która zajmuje się organizacją imprez kulturalnych, wydaje też bezpłatne czasopismo "Brzemienia".

Czesław Niemen urodził się w 1939 roku w Starych Wasiliszkach koło Lidy (dzisiejsza Białoruś) jako Czesław Juliusz Wydrzycki. Stał się legendą polskiej piosenki. Był wokalistą, instrumentalistą, kompozytorem, poetą, felietonistą i malarzem. W swoich utworach wykorzystywał teksty poetów, m.in. Cypriana Norwida, Adama Asnyka, Kazimierza Przerwy-Tetmajera. Był jedną z największych postaci polskiej estrady. Zmarł w 2004 roku.(PAP)

kpr/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)