Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Poznań: Wystawa IPN o antykomunistycznych demonstracjach w 1946 roku

0
Podziel się:

Wystawę "Żądamy wypuszczenia aresztowanych kolegów z Krakowa!" o proteście
solidarnościowym poznańskich studentów 13 maja 1946 roku otwarto w piątek na Starym Rynku w
Poznaniu.

Wystawę "Żądamy wypuszczenia aresztowanych kolegów z Krakowa!" o proteście solidarnościowym poznańskich studentów 13 maja 1946 roku otwarto w piątek na Starym Rynku w Poznaniu.

"W maju 1946 r. miały miejsce pierwsze antykomunistyczne wystąpienia po II wojnie światowej i jest to mało znany okres naszej historii" - powiedział o wystawie dyrektor poznańskiej delegatury IPN dr Rafał Reczek.

Wystawa "+Żądamy wypuszczenia aresztowanych kolegów z Krakowa!+.Protest studentów poznańskich z 13 maja 1946 r." przygotowało Biuro Edukacji Publicznej IPN w Poznaniu.

Na wystawie na planszach znalazły się cztery zachowane zdjęcia z tamtego marszu oraz fotografie ilustrujące oficjalne obchody święta 3-go Maja czy dokumenty z akt milicji i Urzędu Bezpieczeństwa.

Według ustaleń IPN, w maju 1946 r. doszło w Polsce do pierwszych masowych wystąpień przeciwko komunistycznej władzy. Pochody, wiece i strajki przetoczyły się przez wiele polskich miast i miasteczek.

"Szczególny ostry ich przebieg zauważalny był w pasie od Małopolski i Śląska, poprzez Ziemię Łódzką, Wielkopolskę, Kujawy i Pomorze. Nie ominęły one również Ziem Zachodnich. Wystąpienia, których organizatorem była młodzież akademicka i szkolna, były wyrazem protestu wobec prób deprecjonowania przez komunistów Święta 3 Maja" - powiedział PAP jeden z kuratorów wystawy Marcin Podemski.

W Wielkopolsce nie doszło 3 maja 1946 r. do żadnych manifestacji, jednak po tym jak docierały do studentów informacje o brutalnych akcjach w innych miastach, zwłaszcza w Krakowie doprowadziło to do zorganizowania manifestacji solidarnościowej w Poznaniu.

"Pamiętam, jak przyjechali do nas emisariusze z Krakowa, którzy opowiedzieli o wydarzeniach w tamtym mieście, o użyciu czołgów do tłumienia manifestacji. Postanowiliśmy zorganizować manifestację domagając się uwolnienia z aresztów krakowskich studentów" - powiedział przed otwarciem wystawy uczestnik poznańskiej manifestacji Jan Podhorski, ówczesny student wydziału leśnego poznańskiego uniwersytetu.

13 maja 1946 roku tysiąc studentów poznańskich uczelni przeszło w marszu protestacyjnym przez centrum miasta.

Podczas marszu skandowano hasła z żądaniem wypuszczenia aresztowanych krakowskich studentów i niesiono transparenty z takimi samymi postulatami.

Po zakończeniu marszu pod siedzibą wojewody poznańskiego milicja zatrzymała większość jego uczestników. Pięć osób zostało oskarżonych o działalność antypaństwową, jednak sąd skazały ich tylko za udział w nielegalnej manifestacji.

Według organizatorów wystawy, strajki studenckie z maja 1946 r., w tym protest poznańskich akademików, nie były i nie są obecne w zbiorowej pamięci Polaków. I, w ich intencji, wystawa ma się przyczynić do zmiany tego stanu rzeczy.

Ekspozycję przed budynkiem poznańskiego odwachu będzie można oglądać do 13 czerwca.(PAP)

kpr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)