Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Poznań: Wystawa malarstwa "Artur Nacht-Samborski. Pamięć motywu"

0
Podziel się

Wystawę obrazów "Artur Nacht-Samborski, Pamięć motywu" można od piątku
oglądać w Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu.

bDnqRjNN

Wystawę obrazów "Artur Nacht-Samborski, Pamięć motywu" można od piątku oglądać w Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu.

Eksponowanych jest ponad sześćdziesiąt prac, pochodzących ze zbioru, należącego do rodziny artysty, znajdującego się w depozycie w Muzeum Narodowym w Poznaniu oraz z kolekcji prywatnych.

"Zestaw prac prezentowanych u nas wyodrębniony został pod koniec lat 70. przez panią Anielę Nacht-Łempicką - która po śmierci artysty z wielkim oddaniem i ogromną znajomością rzeczy opiekowała się jego spuścizną" - powiedziała PAP kurator wystawy Zofia Starikiewicz.

bDnqRjNP

Według Starikiewicz, jest to reprezentatywny zespół dzieł, powstałych w latach 1920 - 1974, obejmujący wszystkie obecne w twórczości Nachta motywy (martwą naturę, akt, postać we wnętrzu, pejzaż) i wskazujący na najważniejsze cechy tej twórczości.

Twórczość Nachta-Samborskiego stanowi przykład indywidualnej drogi ukształtowanej w największym stopniu przez wpływy dwóch różnych tradycji: niemieckiego ekspresjonizmu i polskiego koloryzmu.

"Wrażliwość na kolor łączy on po mistrzowsku ze zdolnością wydobywania z niego ekspresyjnych wartości; jego kompozycje stanowią wyważone, harmonijne całości. Przez całe życie malarz pozostał wierny kilku, z pozoru najprostszym, tematom, takim jak martwa natura z fikusem, akt kobiecy, postać we wnętrzu" - powiedziała PAP Starikiewicz.

Artur Nacht urodził się w Krakowie, w żydowskiej rodzinie kupieckiej, w 1898 roku. W latach 1917 - 1920 studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem Wojciecha Weissa. Studia przerwał, by w 1920 roku wyjechać do Berlina, gdzie zetknął się m.in. z niemieckim ekspresjonizmem. Szczególnie zainteresowała go twórczość Raoula Hausmanna, Marca Chagalla, Wasilija Kandinsky'ego, Paula Klee.

bDnqRjNV

Po powrocie do Krakowa w 1923 roku powrócił też do Akademii, gdzie trafił do pracowni Felicjana Kowarskiego. Wkrótce, jeszcze w tym samym roku, wyjechał do Paryża wraz z 10 innymi studentami, członkami Komitetu Paryskiego (KP) - słynną potem grupą malarzy kolorystów - m.in. Janem Cybisem, Piotrem Potworowskim, Hanną Rudzką-Cybisową, Zygmuntem Waliszewskim. Po powrocie z Francji w 1939 roku okupację przeżył w Warszawie

Po wojnie został profesorem Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Pięknych w Gdańsku (1946 - 1949) z siedzibą w Sopocie i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (1949 - 1968).

Zyskał miano klasyka polskiego nowoczesnego malarstwa. Wziął udział w ważnych prezentacjach zbiorowych w kraju i za granicą, a także reprezentował Polskę na Biennale w Wenecji w 1958 roku. Zmarł w Warszawie w 1974 roku.

Poznańskiej wystawie towarzyszy album "Artur Nacht-Samborski. Pamięć motywu" opracowany w polskiej i angielskiej wersji językowej, zawierający teksty omawiające twórczość artysty, przybliżające genezę powstania prezentowanego zbioru oraz przypominające związki Artura Nachta-Samborskiego z Poznaniem.

bDnqRjNW

Wystawę będzie można oglądać do 20 września. (PAP)

kpr/ abe/ jbr/

bDnqRjOq
wiadomości
pap
Źródło:
KOMENTARZE
(0)