Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Poznań: Wystawa plakatów filmowych z lat 1946-1988

0
Podziel się

Wystawę "Polski plakat filmowy 1946-1988 w zbiorach Wielkopolskiego Muzeum
Walk Niepodległościowych" można od wtorku oglądać w poznańskim Odwachu na Starym Rynku.

bEqoRyPV

Wystawę "Polski plakat filmowy 1946-1988 w zbiorach Wielkopolskiego Muzeum Walk Niepodległościowych" można od wtorku oglądać w poznańskim Odwachu na Starym Rynku.

45 plakatów od najstarszego filmu "Zakazane Piosenki" do pochodzącego z 1988 roku filmu Krzysztofa Zanussiego "Gdziekolwiek jesteś jeśliś jest" będzie można oglądać na Starym Rynku do maja 2014 roku.

"Plakaty są świadectwem zjawisk, jakie towarzyszyły ponad 40-letniej historii kina w czasach PRL-u" - powiedziała PAP kurator wystawy Maria Skrzypczak.

bEqoRyPX

Według Barbary Fabiańskiej, współkuratorki, wystawę można oglądać w dwojaki sposób: jako ewolucję form plastycznych plakatu od socrealizmu, poprzez okres polskiej szkoły plakatu do lat 80-tych ubiegłego wieku. A także jako świadectwo dziejów polskiej kinematografii.

"Pokazujemy dzieje filmu polskiego od utworów powstałych zaraz po wojnie, filmy socrealistyczne-propagandowe, dzieła polskiej szkoły filmowej, poprzez filmy zaangażowane społeczne do kina moralnego niepokoju" - powiedziała PAP Barbara Fabiańska.

Prezentowanym filmom towarzyszą recenzje z czasów, kiedy film powstał. "Tu często widać rozdźwięk między treścią filmu a oficjalnymi recenzjami. Przedstawione teksty również są świadectwem epoki i widzimy, że tak, jak reżyserzy często znajdowali różne sposoby na cenzurę, tak recenzenci, poza paroma wyjątkami, raczej ich nie szukali. Jest to szczególnie widoczne w przypadku dwóch filmów Andrzeja Wajdy: +Człowiek z marmuru+ i +Człowiek z żelaza+" - dodała Fabiańska.

Prezentację wieńczy plakat do filmu Zanussiego z 1988 roku "Gdziekolwiek jesteś jeśliś jest". "Ten obraz nie jest zbyt znany, ale pokazuje wyjście polskiego kina poza granice kraju otwarcie się na świat; został on częściowo zrealizowany zagranicą" - powiedziała Fabiańska.

bEqoRyQd

Plakaty pochodzą ze zlikwidowanego Muzeum Historii Ruchu Robotniczego w Poznaniu. W Kolekcji Wielkopolskiego Muzeum Walk Niepodległościowych znajduje się ponad 2 tys. plakatów filmowych, teatralnych, propagandowych czy sportowych. Muzeum planuje kolejne wystawy tematyczne, które będą ukazywały historię przez pryzmat plakatów.(PAP)

kpr/ abe/

bEqoRyQy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)