Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Poznań: Zarzuty w związku z korupcją w wojsku

0
Podziel się

Zarzuty poświadczania nieprawdy, oszustwa oraz
poświadczania nieprawdy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej
postawiła Naczelna Prokuratura Wojskowa inspektorowi nadzoru
budowlanego, który miał być powiązany z grupą przestępczą
działającą na szkodę Wojska Polskiego.

bEgHNOdh

Zarzuty poświadczania nieprawdy, oszustwa oraz poświadczania nieprawdy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej postawiła Naczelna Prokuratura Wojskowa inspektorowi nadzoru budowlanego, który miał być powiązany z grupą przestępczą działającą na szkodę Wojska Polskiego.

Grupa ta funkcjonowała w Rejonowym Zarządzie Infrastruktury (RZI) w Zielonej Górze od 1998 do 2005 roku. Przestępstwa dotyczyły prac budowlanych i remontowych prowadzonych w obiektach wojskowych na terenie działania zielonogórskiego RZI.

Jak powiedział w poniedziałek PAP szef Wydziału II Oddziału do spraw Przestępczości Zorganizowanej Naczelnej Prokuratury Wojskowej w Poznaniu płk Mikołaj Przybył, inspektor Grzegorz P. miał podpisywać nierzetelne protokoły odbiorów końcowych przed zakończeniem prac lub w sytuacji, gdy prace nie były wykonywane.

bEgHNOdj

"Do wszystkich tych zarzutów podejrzany się przyznał. Grzegorz P. będzie też rozważał złożenie wniosku o dobrowolne poddanie się karze" - powiedział PAP Przybył.

W sprawie grupy przestępczej w RZI podejrzanych jest sześć osób. Jak powiedział PAP Przybył, prokuraturze pozostało do przesłuchania jeszcze kilku świadków. Postępowanie może zostać zakończone w ciągu najbliższych dwóch miesięcy.

Do tej pory Naczelna Prokuratura Wojskowa skierowała trzy akty oskarżenia dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej w RZI w Zielonej Górze. Dwa z nich zostały zakończone wydaniem prawomocnych wyroków.

Dziewięć osób zostało już skazanych prawomocnymi wyrokami za udział w tej grupie, udzielanie i przyjmowanie korzyści majątkowych, za oszustwa, przekraczanie uprawnień, niedopełnienie obowiązków oraz ustawiane przetargów.

bEgHNOdp

Obecnie przed sądem wojskowym i cywilnym toczą się dwa procesy przeciwko szefowi grupy, Henrykowi W. Prokuratura zarzuca mu 30 przestępstw korupcyjnych i kierowanie grupą przestępczą.

Grupa przestępcza przez wiele lat miała działać na szkodę Wojska Polskiego. Funkcjonariuszom i pracownikom Rejonowego Zarządu Infrastruktury w Zielonej Górze zarzucono przyjmowanie łapówek i fałszowanie na ogromną skalę dokumentów związanych z przetargami. Według prokuratury straty powstałe w wyniku tych działań mogą sięgnąć kilkunastu milionów złotych.

Cały proceder ujawnił prokuraturze jeden z jego uczestników, zielonogórski biznesmen Leszek S. W lipcu 2007 r. zgłosił się on do prokuratury wojskowej i zeznał, że przez wiele lat dawał łapówki pracownikom RZI w Zielonej Górze w zamian za udział w ustawianych przetargach. (PAP)

rpo/ wkr/ jbr/

bEgHNOdK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)